Fairtrade je certifikace, globální hnutí a také systém spravedlivého obchodování s pěstiteli ze zemí Asie, Afriky a Latinské Ameriky, jejichž produkty jsou součástí našich každodenních životů. Svět bez kávy, čaje, banánů nebo čokolády si lze jen těžko představit. Smyslem Fairtrade je skrze férové podmínky, garantovanou cenu a partnerské vztahy umožnit pěstitelům žít důstojný život, spolupodílet se na obchodování a mít podíl na rozhodování o jejich živobytí. Jak Fairtrade funguje a jaké jsou jeho všechny přínosy?
-
A1: Fairtrade je jediný obchodní systém na světě, ve kterém pravidla hry spoluvytváří samotní zástupci pěstitelů.
- Podíl pěstitelů a pěstitelek na rozhodování je jedním z hlavních principů fungování systému Fairtrade. Zástupci pěstitelů mají na valné hromadě Fairtrade International polovinu hlasů. Mají tak možnost aktivně se podílet na rozhodování a prosazovat své zájmy při tvorbě standardů celého certifikačního systému (www.fairtrade.net/standard) i fungování sítě Fairtrade International. Díky této rovnocenné účasti pěstitelů je systém Fairtrade více demokratický a zohledňuje potřeby a perspektivy samotných pěstitelů.
- Producenti mají možnost sdílet své zkušenosti, předkládat návrhy a spoluvytvářet pravidla obchodu, která reflektují jejich potřeby a požadavky. Tato ojedinělá spoluúčast přináší významnou změnu v tradičním obchodním systému, kde rozhodovací procesy často probíhají bez přímého zapojení a zastoupení zemědělců nebo pracovníků ze zemí Asie, Afriky a Latinské Ameriky. Ti běžně stojí mimo pozornost, nemají žádnou moc a jejich hlas není slyšet. Díky Fairtrade mají pěstitelé kávy, kakaa nebo banánů možnost sdílet své zkušenosti, vyjádřit své potřeby a spoluvytvářet spravedlivější podmínky pro sebe a své komunity.
-
A2: Pěstitelé zapojeni do Fairtrade mají jistotu spravedlivé minimální výkupní ceny za svou kávu, kakao nebo banány.
- Systém Fairtrade nabízí pěstitelům dvě velké ekonomické výhody: minimální výkupní cenu a fairtradový příplatek. Minimální výkupní cena je stanovena pro každou komoditu (káva, kakao, banány…) a stanovuje minimální hodnotu, za kterou od certifikovaného pěstitelského družstva vykupuje jejich certifikovaný odběratel. Díky garanci fairtradové minimální výkupní ceny dostanou pěstitelé za své plodiny takovou cenu, která pokrývá jejich výrobní náklady a zároveň jim umožňuje vést důstojný život.
- Běžně jsou pěstitelé závislí na tržní ceně definované burzou, tu navíc podstatně snižují provize výkupců. Hodnotu kávy definuje komoditní burza. Arabika se obchoduje na burze v New Yorku, kde tvoří takzvanou céčkovou cenu neboli Coffee C Price. Průměrná cena arabiky se mezi lety 2015 a 2020 pohybovala jen mezi 1,01 a 1,36 USD za libru (tj. 0,454 kg). V květnu 2019 byla cena na desetiletém minimu, na pouhých 0,87 USD za libru arabiky. V únoru 2022 sice výkupní cena vystoupala až na hodnotu okolo 2,50 USD, ale v lednu 2023 činila zase pouze přibližně 1,50 USD. Aktuální cenu na burze můžete sledovat třeba na webu Financial Times.
- Ve Fairtrade funguje výkupní cena jinak. Je zde pro každou komoditu stanovena úroveň minimální výkupní ceny, pod kterou odběratel nemůže produkt od družstva vykoupit. Například u prané arabiky činí 1,80 dolaru za libru (tj. 0,454 kg), u kakaa 2,40 dolaru za kilo (k 1. 8. 2023). Pokud je na světovém trhu cena vyšší než ta stanovená fairtradová, pak družstvo prodává za tržní cenu. Nikdy ale výkupní cena ve Fairtrade neklesne pod minimální garantovanou cenu. Četnost využití minimální výkupní ceny komentovala v roce 2022 Norethxy Galaraga, inženýrka z kolumbijského družstva ASOPROSIERRA: „Ve čtyřech z posledních pěti let byla cena kávy nízká, takže se aktivovalo fairtradové dorovnání do minimální výkupní ceny. Pěstitelé tedy dostávali zaplaceno za svou úrodu kávy aktuální tržní výkupní cenu danou burzou, ale protože se aktivovalo dorovnání do minimální výkupní ceny, tak za 2 až 3 měsíce jim ještě dorazil navíc doplatek pocházející z Fairtrade.”
-
A3: Nad rámec výkupní ceny dostávají pěstitelská družstva v systému Fairtrade navíc fairtradový příplatek pro další rozvoj.
- Kromě garance minimální výkupní ceny přináší systém Fairtrade druhou velkou výhodu: fairtradový příplatek. Jedná se o bonus, který musí certifikovaný obchodník pěstitelskému družstvu zaplatit nad rámec výkupních cen. Fairtradový příplatek nezískávají jednotliví pěstitelé, ale celé družstvo. Pěstitelé pak jako jeho členové sami na rozhodují, do čeho tyto bonusové prostředky investují. Díky tomu má fairtradový příplatek významnou demokratickou a samosprávnou funkci.
- Výše fairtradového příplatku se liší dle komodity. K 1. 8. 2023 u prané arabiky činil 0,2 USD za libru kávy nebo 0,24 USD za kilo kakaa. Aktuální výši příplatku i minimální výkupní ceny najdete na webu Fairtrade International. Pěstitelská družstva investují bonusové prostředky fairtradového příplatku většinou do zvyšování produktivity pěstování a do komunitních sociálních nebo vzdělávacích projektů. V roce 2021 takto pěstitelé a pěstitelky zapojení po celém světě do systému Fairtrade rozhodovali celkem o 190 milionech eur.
- „Peníze z fairtradového příplatku investujeme do infrastruktury, kdekoli je to třeba – odslupkovávačky, fermentační nádrže, sušáky na kávu, vše, co je potřeba ke zlepšení kvality kávy. A také ke zlepšení produktivity – semínka kávovníku, hnojiva nebo materiál pro pařeniště, abychom měli dostatek sazenic. Prostě to, co nám pomáhá udržet dobrou výnosnost pěstování,” upřesňovala v únoru 2022 Sandra Palacios, ředitelka kolumbijského družstva COOAGRONEVADA. V Pobřeží slonoviny nám o fairtradovém příplatku vyprávěla v prosinci 2019 Kouma Elise, ředitelka družstva SCOOPRADI: „Po každé sklizni sesbíráme na shromáždění potřeby pěstitelů. Potom z příplatku budujeme školy, školky, ubytování pro zdravotníky či učitele, stavíme vylepšené studny a pomáháme rodinám pěstitelů vzdělávat jejich děti.” V nedalekém družstvu ECAKOG je ředitelem Diarassouba Adam. Příplatek tu využívají ke zvyšování produkce a na podporu vzdělávání: „Díky fairtradovému příplatku jsme mohli rozšířit naši kancelář, také jsme koupili 36 motorek pro zjednodušení přesunu našich techniků a zakoupili jsme také desítku traktorů, abychom zjednodušili sběr kakaa. Rozdali jsme balíčky školních potřeb 200 dětem pěstitelů a 80 rodičům školáků jsme dali školní půjčky.” V etiopském kávovém družstvo OCFCU se rozhodli, že z příplatku opraví silnice a postaví mosty, aby v celém regionu zvýšili bezpečnost dopravy. Z fairtradového příplatku také postavili 15 škol a 42 učeben. „Díky lepšímu příjmu se zcela změnil můj domov i mé zdraví. Družstvo u nás zřídilo vlastní obchod a z fairtradového příplatku postavilo školu,” popisuje Mengesha Wocho, členka družstva OCFCU.
-
A4: Fairtrade je nejen certifikační systém produktů, ale i globální hnutí propojující miliony pěstitelů a spotřebitelů.
- Podle zprávy Fairtrade International z roku 2023 je do systému Fairtrade zapojeno více než 2 miliony pěstitelů a přes 1930 pěstitelských družstev a organizací v celkem 70 zemích světa. Z fairtradových surovin se v roce 2021 prodávalo ve 143 zemích světa více než 37 000 výrobků. Fairtrade je ale nejen certifikační systém eticky vyráběného zboží, ale i globální hnutí propojující 2 miliony pěstitelů s miliony aktivních spotřebitelů.
- Lidé se do podpory pěstitelů ve světě zapojují svou spotřebou i svým aktivním občanstvím. Aby v zemích produkce zvýšili sociální spravedlnost, věnují svůj čas vzdělávání a informování o globálních souvislostech, problémech pěstitelů v zemích produkce i dopadech systému Fairtrade na jejich životy a komunity. Neváhají se za pěstitele postavit i tlakem na politiky, v posledních letech podepsalo přes milion občanů Evropské unie ve 20 zemích EU výzvu k férovějším obchodním dohodám pro pěstitele ze zemí Asie, Latinské Ameriky a Afriky. I díky tomu odhlasovali evropští poslanci směrnici EU o nekalých obchodních praktikách mezi podniky v zemědělském a potravinovém řetězci, která bere v potaz potřeby pěstitelů.
- Lidé ve spotřebitelských zemích se snaží k tématu zapojovat své okolí, komunity, školy, církevní spolky nebo radnice. Ve světě funguje přes 2000 Fairtradových měst ve 30 zemích světa. V České republice máme patnáct Fairtradových měst a také desítky Fairtradových škol. Tématem se ve vzdělávání zabývají stovky českých pedagogů. Tisíce lidí se u nás každý rok v květnu zapojují do oslav Světového dne pro fair trade pomocí komunitního pikniku Férová snídaně. Lidé u nás také pořádají veřejná promítání, infostánky a komunitní akce, využívají vzdělávací lekce, organizují výstavy nebo i zapojují samosprávu do společensky odpovědného veřejného nakupování.
- Zapojte se i vy do podpory Fairtrade. Na naší webové stránce www.fairtrade.cz/zapojte-se najdete přehled možností, co můžeme pro podporu pěstitelů ve světě udělat i u nás.
-
A5: Naplňování fairtradových pravidel kontroluje u pěstitelů i zpracovatelů nezávislá auditorská společnost FLOCERT.
- Fairtrade International je mezinárodní nezisková organizace, která především stanovuje standardy pro certifikaci Fairtrade a dohlíží na využívání známky FAIRTRADE. Věnuje se také rozvoji trhu a zvyšování povědomí o Fairtrade. Svou činnost financuje především z licenčních poplatků od obchodníků, kteří používají známku FAIRTRADE na svých produktech.
- Plnění standardů Fairtrade International nekontroluje organizace sama, ale dohlíží na to nezávislá certifikační společnost FLOCERT. Tato auditorská společnost provádí kontroly dodržování standardů a realizuje pravidelné a namátkové audity ve spolupráci s inspektory a auditory po celém světě. Audity si platí samotná družstva, obchodníci či zpracovatelé. Certifikovaný musí být každý článek obchodního řetězce, od pěstitelského družstva přes dovozce až po zpracovatele, který výrobek zabalí. Spotřebitel tak má jistotu, že produkt se známkou FAIRTRADE opravdu naplňuje požadovaná kritéria.
- Auditoři z FLOCERT provedli v roce 2021 celkem 3568 auditů. Po inspekci na místě posílají auditoři svou auditorskou zprávu do centrály FLOCERT. Tam zprávu vyhodnotí analytik. V případě naplnění standardů vystavuje FLOCERT potvrzení o certifikaci a samotný certifikát. Pokud auditoři objeví nedostatky, požadují nápravu, jinak družstvo nebo zpracovatel o certifikaci přijde. Po úvodním auditu jsou pěstitelská družstva v rámci tříletého certifikačního cyklu zkontrolovány ještě dvakrát. Mimo těchto pravidelných auditů provádí FLOCERT také neohlášené kontroly.
-
A6: Pěstitelé ve Fairtrade sami rozhodují o využívání fairtradového příplatku a volí své zástupce do vedení družstva.
- Do systému Fairtrade se nemohou zapojovat jednotliví pěstitelé, pouze celá pěstitelská družstva. Pěstitelé se spojují a tato družstva zakládají nebo se do existujících družstev připojují. Pro systém Fairtrade je klíčové podporovat samosprávnost a demokratičnost pěstitelských družstev. Pěstitelé mohou aktivně ovlivňovat jejich chod. Jako jejich členové si na schůzích sami pravidelně volí své zástupce do vedení. V případě nespokojenosti také mohou rozhodovat o jejich odvolání. Druhou významnou rozhodovací pravomocí je možnost určit, jak se využije fairtradový příplatek, který jim certifikovaní odběratelé platí nad rámec výkupní ceny.
- Fairtrade rovněž zakazuje diskriminaci, pomáhá posilovat roli žen a rovnost pohlaví. „Dříve ženy čelily diskriminaci, byly vnímané jako podřadné, neměly žádné postavení, nikdo je neposlouchal. Ale teď ženy chodí na schůze a jsou i ve vedení družstva. Už nejsou jen zavřené doma, účastní se jeho běžného chodu, a to i díky školením, které družstvo organizuje,“ prozrazuje dopady systému Fairtrade hlavní účetní Miriam Chalez z družstva TODOSANTERITA v Guatemale. V létě 2023 byly ženy výrazně zastoupeny v radě Fairtrade International a obě současné ředitelky byly ženy: globální výkonnou ředitelkou Sandra Uwera a výkonnou ředitelkou Fairtrade International Melissa Duncan. Také mnoho pěstitelských družstev vedou ženy, ať už z pozice ředitelek, nebo předsedkyň. Ve světě je odhadem 60 až 80 % jídla vypěstováno ženami, přesto nevlastní půdu a ze zisků jim připadá jen velmi málo. Fairtrade se snaží tento stav měnit. Z více než 2 milionů zástupců je mezi farmáři 20 % žen a mezi zaměstnanci plantáží 45 % žen. Ve Fairtrade se aktivně bojuje s diskriminací, sexuálním násilím nebo nuceným testováním těhotenství. Z fairtradového příplatku se financují vzdělávací programy a podnikání žen.
-
A7: V rámci systému Fairtrade pěstují lidé kávu, kakao nebo banány šetrněji k životnímu prostředí.
- V rámci systému Fairtrade se plodiny pěstují šetrněji k životnímu prostředí. Standardy Fairtrade vyžadují ekologicky šetrnější využívání přírodních zdrojů, zákaz škodlivých pesticidů nebo zákaz geneticky modifikovaných sazenic a osiv. Díky přísným ekologickým principům má 60 % zapojených kávových družstev také certifikaci bio. Žádná jiná certifikace tento podíl přitom nemá větší než 25 %. Pěstitelé zapojení přes svá družstva do Fairtrade dostávají za svou bio produkci příplatek – ten činil od roku 2011 0,3 USD za libru kávy (0,454 kg), a od srpna 2023 byl zvýšen na 0,4 USD za libru.
- „Pěstujeme jinak než sousedé. Jako členové fairtradového družstva musíme dodržovat určitá pravidla. Například nesmíme používat chemické insekticidy nebo chemická hnojiva. Hnojiva musíme využívat pouze organická, vyrábíme si je přímo zde na farmě. Někteří naši sousedé na to nechtějí přistoupit. Mohou využívat chemikálie, mají vyšší produkci kávy a taky je to pro ně méně práce. Jen čištění pozemku od plevele zabere polovinu našeho času. Sousedé říkají, že jim ta dřina za těch pár peněz navíc nestojí, proto se k nám do družstva nepřidávají,” vyprávěl nám v Kolumbii v roce 2022 Medardo Bajero Ramirez z družstva ASOPROSIERRA.
- „Díky speciálnímu stroji od družstva jsme schopni sami přeměnit dužninu z kávových třešní na kompost. Nemusíme si díky tomu kupovat organická hnojiva na trhu,” zmiňuje Muhammad Karim z indonéského družstva Koperasi Kopi Gayo Organic (KKGO). Svou kávu robustu pěstuje v oblasti Aceh, nejzápadnější provincii Indonésie.
-
A8: Fairtrade zvyšuje u pěstitelů odolnost vůči změně klimatu také pomocí školení a podpory zalesňování.
- Změna klimatu ohrožuje pěstitele. Aktuální situace znamená nutnost rychle se na nové podmínky adaptovat. Pěstitelé mohou využívat fairtradový příplatek na výsadbu stromů, testování nových zavlažování a diverzifikaci plodin. Fairtradoví pěstitelé sami rozhodují o tom, jak budou peníze z příplatku použity, protože právě oni nejlépe vědí, co potřebují, aby se stali odolnější. Afričtí fairtradoví pěstitelé se například účastní Klimatické akademie, kterou za čtyři roky působení prošlo už 8500 pěstitelů a 800 z nich se zúčastnilo kurzů diverzifikace plodin.
- Udržitelnější způsoby pěstování pomáhají pěstitelům zavádět zkušení agroinženýři, kteří je průběžně navštěvují. Pěstitelé vysazují stromy a využívají pěstování v zastínění, mulčování, efektivněji využívají vodu – třeba dešťovou k zavlažování, sami si vytváří kompost pro ekologické hnojení, volí odolnější odrůdy kávovníků nebo využívají biologickou ochranu proti plevelům, chorobám a škůdcům. Jedním z rozšířených škůdců je zavíječ kávový (španělsky broca). Ten napadá plody kávovníků tak, že se zavrtá do kávových zrnek, kde naklade vajíčka. Aby nedošlo ke zničení úrody, využívají se nejčastěji insekticidní postřiky. Ty jsou ale toxické a ohrožují půdu i vodní zdroje. Pěstitel Aladino Varrantes Arce z kostarického družstva COOPESARAPIQUI využívá ekologickou variantu: „Používám alkoholové pasti. Broučky to přitahuje, napijí se a utopí. Dá se tak zabránit velkým škodám.”
- Zásadní strategií v boji proti dopadům klimatické změny je zalesňování a pěstování v zastínění. Stromy poskytují nejen stín pro postupnější zrání plodů, regulaci teploty a vlhkosti na pozemku, ale také další plody pro obživu pěstitelů nebo úkryt pro ptáky a další živočichy. „Aby se zde příroda zachovala, nepoužíváme strunové sekačky na trávu, čistíme to tu postaru mačetou. Chráníme vodu, nekácíme stromy, nevypouštíme žádné chemikálie ani insekticidy, aby se udržela zeleň pro zvířata,“ popisuje Carlos Julio z kolumbijského družstva COOAGRONEVADA. Ráno k jeho domku chodí na spadaná avokáda pásovci a svým řevem ho budí vřešťani červení.
-
A9: U vzniku fair trade stály po druhé světové válce církevní spolky ve Spojených státech amerických.
- Historie hnutí fair trade se odvíjí od roku 1946, kdy americká církevní organizace Ten Thousand Villages (dříve Self Help Crafts) začala napřímo nakupovat řemeslné výrobky z Portorika. Podnět k tomu dala Edna Ruth Byler, které se osobně hodně dotkla chudoba, již zažila na cestě po Portoriku. Paní Edna za pomocí svého křesťanského Mennonitského ústředního výboru (Mennonite Central Committee) začala prodávat ručně vyráběné výrobky z kufru svého auta a nakonec v roce 1958 rozšířila na výkladní skříň s názvem Self Help Crafts. Snažila se poskytnout udržitelné ekonomické příležitosti pro řemeslníky z tzv. rozvojových zemích vytvořením životaschopného trhu pro jejich produkty.
- Až do 70. let se prodávaly za férovější cenu pouze řemeslné výrobky: košíky, oblečení, doplňky, ozdoby. První potravinou, která se v rámci fair trade začala prodávat, byla káva. A to až v roce 1973, kdy začala nizozemská společnost Fair Trade Original dovážet kávu z pěstitelských družstev v Guatemale. Výrazný rozvoj systému nakupování surovin za spravedlivých podmínek nastal až v roce 1998, kdy vznikla mezinárodní nezisková organizace Fairtrade International. Ta vytvořila jednotné standardy Fairtrade, a dala tak možnost vzniku uceleného certifikačního systému a označování výrobků certifikační známkou FAIRTRADE®.
- Nyní za fairtradové považujeme buď takové výrobky, které jsou označené certifikační známkou FAIRTRADE® (www.fairtrade.net), nebo výrobky, které pocházejí od členů World Fair Trade Organisation (www.wfto.com). Tento druhý systém je členský, historicky starší, založený více na důvěře a nabízející i řemeslné a textilní zboží – pro spotřebitele ale hůře rozpoznatelný. O rozdílu a fungování obou fairtradových systémů si můžete přečíst v tomto našem článku.
-
A10: Díky Fairtrade mají venkovské oblasti v Pobřeží slonoviny přístup k pitné vodě a vzdělávání.
- Pěstitelská družstva zapojená do systému Fairtrade dostávají nad rámec výkupní ceny navíc i fairtradový příplatek. Ten se od října 2019 navýšil o 20 % na 240 USD za tunu kakaa. O využívání těchto bonusových prostředků demokraticky rozhodují sami členové družstva. Jen v roce 2017 mohlo 220 000 zapojených pěstitelů a pěstitelek v Pobřeží slonoviny a Ghaně rozhodovat o využití 27 milionů USD. Příplatek se nejčastěji využívá na podporu zvyšování efektivity pěstování a sociální programy.
- V Pobřeží slonoviny z těchto prostředků staví například nové školy nebo studny. Díky vylepšené studni postavené družstem ECAKOG má nyní přístup k pitné vodě všech 4000 lidí z vesnice Gogoko. Radost z toho má třeba tamní obyvatelka Klonan Janette: „Teď už nemusíme chodit daleko, abychom načerpali pitnou vodu. Velmi nám to vyhovuje a jsme spokojení. To pro nás udělalo fairtradové družstvo.” Na stavbu školy a studní se soustředilo také družstvo CANN, které sídlí ve městě Ndouci: „Protože pěstitelé neměli pitnou vodu, postavilo družstvo z fairtradového příplatku studnu pro celou vesnici. Ve vesnicích jsme také postavili školy. Děti se tak dnes mohou vzdělávat přímo na místě a nemusí nachodit kilometry, aby se dostaly do školy,“ říká ředitelka družstva Kouadio Agnes. Jedna škola se šesti třídami stojí ve vesnici Agnikro, druhá se čtyřmi třídami zase ve vesnici Tiemokokro. Tam také vystavělo družstvo z fairtradového příplatku školní jídelnu a opravilo studnu. To oceňuje pěstitelka kakaa N‘zue Adjoua Albetine: „Družstvo opravilo školu, opravilo pumpu a nyní ještě dali dětem balíček se školními potřebami. To se opravdu naší komunitě líbí.“ Její muž je členem družstva CANN a společně žijí ve vesnici Tiemokokro.
V tomto materiálu nahlížíme na certifikační systém a hnutí Fairtrade pohledem principů a hodnot globálního vzdělávání. Představujeme je jako jednu z možností, jak se aktivně zapojit do řešení lokálních i globálních výzev. Snažíme se podpořit vnímání Fairtrade jako partnerského systému, který pěstitelům umožňuje žít důstojný život, spolupodílet se na jeho fungování a mít v něm silný hlas.