Sportovní míče

Velká část ručně vyrobených fotbalových míčů pochází z Pákistánu, zejména ze severní oblasti kolem Sialkotu. Výrobci míčů vydělávají často jen zlomek zákonné minimální mzdy, jejich rodiny žijí v chudobě a důsledkem je, že v zájmu zvýšení příjmu rodiny musí pracovat i děti.

Když koupíte sportovní míč se známkou FAIRTRADE®, dáváte tím ještě před zahájením hry najevo, že chcete hrát fair play. Fairtrade zajišťuje výrobcům za jejich namáhavou ruční práci spravedlivou mzdu. Fairtradový příplatek umožňuje zaměstnancům investovat do společných projektů.

Když se kdekoli ve světě hraje fotbal, volejbal, basketbal nebo ragby, většina zúčastněných neví nic o hlavní součásti každé hry – o míči. Mnoho míčů je vyrobeno ručně za velmi špatných pracovních podmínek. Ručně šité fotbalové míče pochází převážně z Pákistánu; v chudinském regionu Sialkot na severu země se ročně vyrobí přibližně 40 milionů míčů, před mistrovstvím světa až 60 milionů. V Pákistánu pracuje na ruční výrobě míčů celkem asi 40 000 lidí.

ČASTÉ PROBLÉMY PŘI VÝROBĚ MÍČŮ

  • Pracovníci, kteří míče šijí, nejsou placeni za hodinu, ale za míč. Přesčasy nejsou zaplacené a platy jsou obvykle daleko nižší než zákonná minimální mzda.
  • Mnoho výrobců míčů pracuje 7 dní v týdnu až 12 hodin denně, aby se uživili, přesto chudoba nutí rodiče nechat pracovat i své děti, aby se zvýšil příjem rodiny.
  • Dětská práce při ruční výrobě sportovních míčů je běžná. Kvůli nedostatku vzdělání je pro tyto děti pak obtížné vymanit se z chudoby.

CO PŘINÁŠÍ FAIRTRADE

  • STANDARD PRO NÁJEMNOU PRÁCI
  • Pracovní podmínky