Výstava na stromech

Informujte o Fairtrade a životě pěstitelů i ve svém okolí!

Výstava na stromech je celorepublikový výstavový happening na podporu důstojné práce. Akce se koná každý rok v říjnu během Týdne důstojné práce. Jednotlivé výstavy se tak každý rok dostanou do parků a náměstí stovky míst republiky. Letos se v týdnu od 5. do 12. října 2024 koná desátý ročník zaměřený tentokrát na fungování systému Fairtrade a životě pěstitelů ve světě. Dostaňte výstavu do svého parku!

Není vaše místo na mapě? Staňte se místními organizátory a uspořádejte výstavu ve svém parku. Po registraci vám zavoláme (v srpnu a září), poté přidáme na mapu, pošleme informační e-mail a ke konci září organizační balíček s novou výstavou.

Na akci spolupracují dvě nevládní neziskové organizace: Fairtrade ČS a NaZemi. Každý rok se zaměření happeningu mění. V roce 2015 byla hlavním tématem káva, následovaly koželužny a výroba obuvi, pěstování banánů, výroba bot v Indii, pěstování kakaa, práce v době automatizace, pěstování bavlny, pěstování kávy a loni vliv klimatické krize na práci. Letos je tématem globální hnutí a certifikační systém Fairtrade, akci koordinuje Fairtrade ČS.

Globální hnutí. Certifikační systém. Systém obchodu. Ať už na Fairtrade nahlížíme jakýmkoli způsobem, jde v první řadě vždy o pěstitele. Dlouhodobě znevýhodněné pěstitele kávy, kakaa nebo banánů v zemích Asie, Afriky a Latinské Ameriky. Především kvůli koloniální historii a nastavení mezinárodního obchodu musí čelit chudobě. Fairtrade jim umožňuje žít lepší život. A v roce 2024 slaví Fairtrade 20 let působení v České republice. Je to příležitost ukázat si, jak Fairtrade funguje a jak pomáhá zlepšit pěstitelům jejich životní situaci. A také odpovědět na otázky: Jak se jako pěstitel připojím do Fairtrade? Kdo platí pěstitelům vyšší výkupní cenu a fairtradový příplatek? Kdo kontroluje podmínky u pěstitelů a zpracovatelů? Jak se můžeme my sami zapojit?

  • Organizace výstavy
  • Týden důstojné práce
  • Historie výstav
  • Ke stažení

Pokud chcete letošní výstavu dostat i do svého parku, zaregistrujte se jako místní organizátoři. Společně dostáváme výstavu mezi lidi, ven, do veřejného prostoru! Staňte se součástí jedinečné akce, kdy se výstava objeví na desítkách míst po celé republice po celý jeden týden. Po registraci Vám pošleme naši novou výstavu o Fairtrade (15x A2 plakátová výstava na vizitkovém papíře), využít můžete i naše vzdělávací lekce nebo speciální nabídku uspořádání veřejného promítání našeho nového dokumentu Kávová budoucnost ještě před jeho premiérou v České televizi. 

Tato výstavová akce na podporu důstojné práce probíhá v České republice od roku 2015, vždy během Týdne důstojné práce. Výstavu pořádají aktivní jednotlivci po celé republice, v koordinaci se od roku 2019 střídají dvě české nevládní neziskové organizace NaZemi a Fairtrade Česko a Slovensko.

Díky za vaše zapojení!


Kontakt: 
Stanislav Komínek
Fairtrade Česko a Slovensko
+420 774 737 176
stanislav.kominek@fairtrade.cz