Výstava na stromech

Informujte o podmínkách pěstování kakaa ve svém okolí!

Výstava na stromech je celorepublikový výstavový happening na podporu důstojné práce. Akce se koná každý rok v říjnu během Týdne důstojné práce. Loni výstava k výrobě bot visela na 70 místech republiky. Letos se v týdnu od 5. do 12. října 2019 koná pátý ročník zaměřený na podmínky pěstování kakaa v Pobřeží slonoviny (Côte d’Ivoire). Dostaňte výstavu do svého parku!

Není vaše místo na mapě? Staňte se místními organizátory a uspořádejte výstavu ve svém parku. Po registraci vás přidáme na mapu, pošleme informační e-mail a v září organizační balíček s výstavou Cena kakaa.

Na akci spolupracují dvě nevládní neziskové organizace: Fairtrade ČS a NaZemi. Každý rok se zaměření happeningu mění. V roce 2015 byla hlavním tématem káva, v roce 2016 koželužny a výroba obuvi, v roce 2017 pěstování banánů a loni výroba bot v Indii. Letos je tématem pěstování kakaa a akci koordinuje Fairtrade ČS.

Přibližně 90 procent kakaa vypěstuje 4 a půl miliónu malopěstitelů. Jsou to drobní, nezávislí farmáři a farmářky s rodinnými políčky o velikosti 1 až 5 hektarů. Přes 60 % kakaa pochází ze západoafrických zemí Côte d’Ivoire a Ghany. Pěstitelé si zde vydělají průměrně necelý dolar na den (0,5 až 0,84 USD). Pěstitelé si nemohou dovolit námezdní dělníky a jsou nuceni využívat k práci děti. Cocoa Barometer z roku 2018 odhaduje, že jen v Côte d’Ivoire a Ghaně je nuceno pracovat 2,1 miliónu dětí na kakových plantážích. Nárůst a nízká cena produkce kakaa z Côte d’Ivoire je způsobena nejen otrockými podmínkami pěstitelů, ale také ničením životního prostředí. Od roku 1960 přišla země o 80 % svých deštných pralesů. Ty jsou nyní jen na 4 % území a mizí tak životní prostor pro vzácné hrošíky liberijské, slony pralesní nebo šimpanzy učenlivé. Kácení deštných pralesů také zrychluje dopady klimatických změn po celém světě.

  • Organizace výstavy
  • Týden důstojné práce
  • Historie výstav
  • Ke stažení

 

Pokud chcete letošní výstavu dostat i do svého parku, zaregistrujte se jako místní organizátoři. Společně dostáváme výstavu mezi lidi, ven, do veřejného prostoru! Staňte se součástí jedinečné akce, kdy se výstava objeví na desítkách míst po celé republice po celý jeden týden. Po registraci Vám pošleme výstavu o podmínkách pěstování kakaa (14xA2 plakátová výstava na vizitkovém papíře), využít můžete i vzdělávací lekci k tématu nebo nabídku promítání dokumentárních filmů.

Tato výstavová akce na podporu důstojné práce probíhá v České republice od roku 2015, vždy během Týdne důstojné práce. Výstavu pořádají aktivní jednotlivci po celé republice, koordinaci zajišťuje v roce 2019 česká nevládní organizace Fairtrade Česko a Slovensko.

Díky za vaše zapojení!


Kontakt: 
Stanislav Komínek
Fairtrade Česko a Slovensko
+420 774 737 176
stanislav.kominek@fairtrade-cesko.cz.