Nákup fairtradových výrobků

Nejjednodušší způsob, jak se zapojit do Fairtrade, je hledat v obchodech fairtradové produkty. Na obalech produktů je sice známka FAIRTRADE malá, ale hodně znamená pro zapojené pěstitele a pracovníky. Díky Fairtrade mají farmáři jistotu minimální ceny za svou produkci a jsou tak chráněni proti výkyvům na trhu. Kromě toho mají navíc k dispozici peníze ve formě fairtradového příplatku. Svou volbou tak přispíváte ke spravedlivé a udržitelné budoucnosti pěstování kávy, kakaa nebo např. banánů.

CO NAKOUPIT

Mezi fairtradové komodity patří především káva, kakao, banány, květiny, třtinový cukr, čaj, bavlna, rýže nebo víno. Konkrétně v obchodech najdete fairtradové čokolády, cukrovinky, snídaňové cereálie, zmrzliny, mletou či zrnkovou kávu, řezané kytice, bio banány, ovocné džusy, bavlněné tašky, čaje a mnoho dalších výrobků. 

KDE NAKOUPIT

Fairtradové zboží dnes už v ČR najdete nejen v malých obchodech a kavárnách, jak to bylo dříve, ale už i v sítích velkých supermarketů, v drogeriích, na čerpacích stanicích, na stránkách online supermarketů i v obchodech a e-shopech konkrétních prodejců.

Mezi největší prodejce fairtradové kávy v ČR patří Tchibo Praha, Orlen Benzina v rámci svých provozoven Stop Cafe na čerpacích stanicích Orlen Benzina, dále Lidl ČR, který nabízí fairtradovou kávu Lidl2go v rámci nápojových automatů ve svých provozovnách, OMV ČR v rámci konceptu Viva café. Fairtradovou kávu však nabízí i řada kaváren a lokálních pražíren, například Fair & Bio pražírna, síť kaváren mamacoffee a řada dalších.

V prodeji fairtradového kakaa a cukrovinek z něho vyráběných vede společnost Lidl. Další je řetězec Kaufland a třetím největším prodejcem fairtradového kakaa je Penny Market.

Fairtradové banány se nejvíce prodávají v rámci sítě Kaufland, dále je zákazníci naleznou v banánových džusech Pfanner nebo ve zmrzlině Ben & Jerry´s společnosti Unilever. Novinkou roku 2023 jsou fairtradové banány ve stálém sortimentu řetězce Lidl.

Největší podíl na prodeji květin má řetězec Lidl a následují prodeje v Kauflandu.

BUĎTE PŘÍKLADEM

Víte, že v Třebíči nakupuje radnice pouze fairtradovou kávu? A že ve vsetínské ZŠ Ohrada využívají kuchařky příležitostně do polévek fairtradovou rýži? A na gymnáziu v Uherském Brodě hrají studenti v tělocvičně s fairtradovým kopačákem?

Fairtradové produkty můžete nakupovat v rámci vaší domácnosti, ale i jako základ vaší kuchyňky v kanceláři, na úřadě nebo ve škole. Pro inspiraci a tipy na novinky z nabídky fairtradových produktů sledujte naše sociální sítě. 

„Díky Fairtrade se nám podařilo znovu vysadit spoustu lesa. Žádná jiná organizace nám neposkytla stejnou podporu. Družstvo získalo prostředky, aby mohlo vyhledat pomoc odborníků. Je to dobré pro životní prostředí, kvalita ovzduší se zlepšuje. To je dobré pro naše děti a vnoučata.“ Betman González Saavedra, pěstitel kakaa, družstvo ACOPAGRO, Peru