Nákup fairtradových výrobků

Jednou z možností, jak můžeme pěstitele a pěstitelky podpořit, je naše spotřebitelská volba. Individuální i veřejní spotřebitelé s každou vydanou korunou volí, jaký svět chtějí kolem sebe mít. Nakupujte výrobky Fairtrade!

Pěstitelé v zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky často žijí v chudobě. Pěstitelé kakaa musí čelit nízkým výkupním cenám, v západoafrickém Côte d’Ivoire (Pobřeží slonoviny) žijí s méně než 1 USD na den. Podpořit je můžeme etickým nákupem, nákupem fairtradových výrobků.

CO NAKOUPIT

Mezi fairtradové výrobky patří především káva, kakao, třtinový cukr, tropické ovoce, čaj, rýže nebo bavlna. Jedná se většinou o plodiny, které nerostou v našem klimatickém pásmu.

Ucelený přehled výrobků se známkou FAIRTRADE na českém a slovenském trhu najdete v našem katalogu TASTE. Od roku 2016 v něm představujeme pestrou škálu fairtradových výrobků. Spotřebitelům ukazuje, co lze na českém trhu sehnat, a obchodníkům dává inspiraci pro rozšiřování portfolia produktů se známkou FAIRTRADE v jejich nabídce. Stávající podoba katalogu je z roku 2018. Prohlédněte si katalog TASTE.

KDE NAKOUPIT

Fairtradové potraviny je možné v České republice zakoupit od roku 2004, kdy se k nám začaly dovážet první fairtradové výrobky, začalo se rozvíjet povědomí o fair trade a také vznikla naše organizace Fairtrade Česko a Slovensko (původně Asociace pro fair trade).

Zpočátku se daly zakoupit fairtradové výrobky jen ve specializovaných prodejnách a zdravých výživách. Posun v dostupnosti a prodejích přišel v roce 2010, kdy tyto výrobky začaly postupně do své nabídky přidávat supermarkety.

V současnosti zakoupíte fairtradové výrobky téměř všude – v malých obchůdcích, sítích supermarketů i v e-shopech. Spotřebitelé a spotřebitelky si už mohou vybírat výrobky s certifikační známkou FAIRTRADE nebo po výrobcích členů Světové fairtradové organizace. Podívejte se na náš průvodce Jak poznat fairtradové výrobky.

BUĎTE PŘÍKLADEM

Víte, že v Třebíči nakupuje radnice pouze fairtradovou kávu? A že ve vsetínské ZŠ Ohrada využívají kuchařky příležitostně do polévek fairtradovou rýži? Že na gymnáziu v Uherském Brodě hrají studenti v tělocvičně s fairtradovým kopačákem?

Nechte se inspirovat ostatními, jak využívají fairtradové výrobky, ale hlavně buďte inspirací vy sami. Vyfoťte se s fairtradovými výrobky a postněte fotku s #FandimFairtrade nebo #KupujiFairtrade. Nebo nám fotku pošlete mailem a dáme ji na náš facebook www.facebook.com/FairtradeCZSK.

Ať už nakupujete do své domácnosti, kanceláře nebo úřadu, každým svým odpovědným nákupem podporujete své pěstitele a pěstitelky v zemích globálního Jihu.