Aktuality

Nová studie ukazuje, že systém Fairtrade u certifikovaných pěstitelů kakaa zvyšuje životní úroveň

Nová studie životní úrovně rodin pěstitelů kakaa ukazuje, že systém Fairtrade zvyšuje jejich příjmy a v průměru umožňuje zvyšovat výdaje pěstitelů na základní potřeby o 9 až 14 %. Studie poukázala také na významně vyšší investice do vzdělávání mezi fairtradovými pěstiteli. Data rovněž prokazují, že pěstitelé z nejchudšího prostředí mají z certifikace Fairtrade největší prospěch. Jejich příjem z pěstování kakaa je o 69 % vyšší než u jejich necertifikovaných kolegů.

Fairtrade zavádí referenční ceny pro kolumbijskou kávu

V rámci pokračujícího úsilí o dosažení udržitelného živobytí fairtradových pěstitelů zveřejnila organizace Fairtrade své první referenční ceny pro kolumbijskou kávu. Tyto referenční ceny pokrývající důstojný příjem jsou výrazem toho, že Fairtrade považuje udržitelné a stabilní ceny za jeden z klíčových faktorů při pěstování kávy.

Od kolonizace k férovému obchodu

Zámořské objevy evropských mořeplavců v 15. a 16. století přinesly Evropě obrovské bohatství. Z dalekých zemí přinášely nerostné bohatství a exotické plodiny, položily ale také základy mezinárodního obchodu a nového uspořádání společnosti.

Spolky, knihovny nebo úřady se nyní mohou stát Fairtradovými fanoušky

Do podpory systému Fairtrade se v České republice zapojuje velké množství organizací, které svými akcemi zvyšují povědomí o životech pěstitelů a jeho dopadech. Právě i díky jejich úsilí se mohou podmínky pěstitelů globálního Jihu postupně zlepšovat. Právě tyto organizace se nyní mohou stát nově oficiálně Fairtradovými fanoušky, motivovat ostatní a jít příkladem dalším organizacím v České republice.

Do letošní Férové snídaně se zaregistrovalo přes 200 lidí

Férové snídaně letos probíhaly netradičně pouze s těmi nejbližšími, rodinou a kamarády. Kvůli COVID-19 lidé se lidé nemohli sdružovat, registrovali proto pouze své individuální pikniky, na zahradě, v lese, na louce nebo u řeky. Nechtěli se vzdát své možnosti podpořit pěstitele ve světě, upozornit na jejich situaci i přínosy Fairtrade do jejich životů. Celkově se do akce zaregistrovalo rekordních 204 organizátorů a organizátorek v České republice a dalších 33 na Slovensku. 

Ceny kakaa v Pobřeží slonoviny klesají, Fairtrade vyzývá EU k vydání nařízení, které by uznalo právo na důstojný příjem pro odvětví kakaa

Organizace Fairtrade vyzvala Evropskou komisi, aby se v chystaném nařízení o náležité kontrole lidských práv pro sektor kakaa a čokolády v EU zavázala k uznání důstojného příjmu. Výzva přichází v době, kdy vláda Pobřeží slonoviny oznámila, že se na následujících šest měsíců sníží cena kakaa vykupovaného od pěstitelů o 25 %.

Ladislav Zibura a Juraj Kemka zvou v nových klipech na Férovou snídani

“Pěstitelé ve světě mají obtíže, nedostávají za svou kávu nebo kakao adekvátně zaplaceno. Naštěstí je tu Fairtrade. Najděte si svůj palouček a užijte si Férovou snídani,” zve v novém klipu cestovatel a spisovatel Ladislav Zibura na piknikovou akci na podporu pěstitelů, která se koná na Světový den pro fair trade v sobotu 8. května 2021.

Propojujeme téma Fairtrade, životní prostředí a klima

Vzhledem k aktuální pandemii covid -19 může být snadné odsunout stranou témata, jako je životní prostředí a klimatické změny. Je ovšem naprosto zásadní, aby zůstaly i nadále naší prioritou a přemýšleli jsme o jejich dopadech. Stále intenzivnější a častější významné klimatické události ještě více zdůrazňují nutnost přemýšlet o problematice klimatu i v souvislosti s lidskými právy a spravedlivým obchodováním. Tady musí svou roli sehrát každý z nás.

Dlouhodobý projekt Lidlu v Ghaně umožňuje pěstitelům kakaa další příjem

Od poloviny března začíná řetězec Lidl na českém trhu prodávat udržitelnou čokoládu „WayToGo“. Díky prodejům čokolády certifikované známkou FAIRTRADE dostávají tisíce kakaových pěstitelů v Ghaně navíc k minimální fairtradové ceně a fairtradovému příplatku i další prémii, která jde přímo na místní zemědělské projekty a podporuje vyšší příjmy ghanských pěstitelů kakaa.