Fairtrade v médiích

23. 6. 2021, zboziaprodej.cz: Nelakujte realitu na zeleno

 • „Kdo dnes nemluví o udržitelnosti, jako by neexistoval,“ říká Viktorie Tenzerová, ředitelka organizace Na mysli, která se zabývá edukací v oblasti klimatické změny, a čerstvá předsedkyně správní rady Fairtrade ČR/SR.

19. 6. 2021, burzovnisvet.cz: Fairtrade vyjadřuje znepokojení nad poklesem cen kakaa z Pobřeží slonoviny a Ghany

11. 6. 2021, g.cz: Světový den boje proti dětské práci: Přes 160 milionů dětí musí místo školy pracovat

9. 6. 2021: Záznam z online tiskové konference Fairtrade ČS: výsledky a trendy českého a slovenského trhu v roce 2020

9. 6. 2021: Záznam příspěvku Nyagoy Nyong’o, výkonné ředitelky Fairtrade International, na tiskové konferenci Fairtrade Česko a Slovensko

 • Nyagoy Nyong’o v online příspěvku z keňského Nairobi začlenila česká témata do světového kontextu s důrazem na dětskou práci u pěstitelů globálního Jihu a nastínila, jak dopadá klimatická změna na ty poslední v dodavatelském řetězci a jak se tuto situaci snaží řešit Fairtrade. 

8. 6. 2021, ČRo Radio Wave, Podhoubí: Kupujte české kytky. Na rukách vám zůstane hlína místo krve

7. 6. 2021, Respekt: Hořkosladký příběh cukru (pdf)

20. 5. 2021, spolecenskaodpovednost.cz: Jak být prospěšní a úspěšní při naplňování posledního z cílů udržitelného rozvoje

 • Odpovědnost a udržitelnost začíná u každého z nás. Fairtrade Česko a Slovensko dělalo průzkum s agenturou Median, ze kterého vyplynulo, že 80 % lidí vnímá, že se jich odpovědnost za udržitelné výrobky dotýká a snaží se promítnout své postoje do nákupního chování. 51 % lidí klade důraz především na odpovědnost výrobků vůči životnímu prostředí, 43 % klade důraz na zákaz dětské práce a 38 % na férové platy pro pěstitele a zaměstnance.

12. 5. 2021, Lidé a Země: Pobřeží slonoviny – Čokoláda z dětských rukou (reportáž od Standy Komínka)

12. 5. 2021, E15: Prodej fair trade zboží v Německu během minulého roku klesl o pět procent

 • …velká část tohoto zboží putuje do restaurací a veřejných stravovacích podniků, jako jsou menzy nebo kavárny ve školách, v muzeích nebo na univerzitách. Velký odběr mají německé železnice. A tento segment – pro odbyt fair trade produktů dost zásadní – během koronakrize úplně vypadl. Vyšší spotřeba domácností nemohla tento výpadek zcela pokrýt. A tak celkový objem prodaného fair trade zboží po dlouhé době spadl pod hranici dvou miliard eur ročně.

11. 5. 2021, Retail News: V Česku roste zájem o fairtradový třtinový cukr

8. 5. 2021, ČRo Plus: Ranní plus, rozhovor s Hanou Malíkovou v bloku od 7:06

7. 5. 2021, retailnews.cz: V sobotu 8. května si připomínáme Světový den pro spravedlivý obchod

21. 4. 2021, e15.cz: – Budoucnost kávy je zajištěna. Vědci objevili odrůdu připravenou na globální oteplování

21. 4. 2021, ČT Dobré ráno: vstup Stanislava Komínka z Fairtrade ČS o spravedlivém obchodu při příležitosti Mezinárodního dne čaje

10. 4. 2021, ekolist.cz: Jak klimatická změna ovlivní kolumbijskou kávu?

4. 4. 2021, Respekt: Reforma globálního kapitalismu

 • Všichni výrobci čokolád budou muset zdokumentovat, odkud jejich surovina pochází, a přinejmenším nakupovat certifikované kakao, které pěstitelům zaručí aspoň o něco lepší příjem. „Klíčové je zkrácení dodavatelského řetězce,“ popisuje možný trend Petra Fix. „Čím je kratší, tím lepší přehled mají výrobci čokolády o podmínkách, za kterých bylo kakao vypěstované.

25. 3. 2021, apetitonline.cz: Kde začíná cesta čokolády

23. 3. 2021, Vlasta: Čokoláda: sladkost zrozená z hořkosti (pdf)

16. 3. 2021, czdefence.cz: – AČR nakupuje 100 000 kusů balených potravinových dávek

 • Zajímavostí je, že určité komponenty v balíčcích (jmenovitě čaj, káva, čokoláda a cukr) pak musí splňovat podmínky Fair Trade. Výrobky tedy musejí nést značku Fair Trade dle certifikace Fair Trade International a členských organizací Světové fairtradové organizace (WTFO). Znamená to, že jde o fér nákup, kdy dělníci, sběrači na polích apod. nejsou vykořisťováni a náleží jim fér výplata za odvedenou práci.

15. 3. 2021, Marianne: Pěstováno s láskou (pdf)

 • Pěstitelé často ani neznají svá zaměstnanecká práva. Na květinových plantážích tak běžně dochází k potlačování odborových organizací. Řešením však není bojkot při nákupu květin. Tento průmysl totiž i přes veškeré nedostatky dává práci stovkám tisíc lidí v rozvojových zemích. Cesta je tedy v nejrůznějších certifikovaných programech, jako je třeba Fairtrade.

11. 3. 2021, Apetit: ČOKOLÁDA: sladkost zrozená z hořkosti (pdf)

11. 3. 2021, koprivnice.cz: Dotační titul Zdravého města byl navýšen na 60 000 korun

 • Hlavním cílem je motivovat organizace působící na území města k realizaci projektů naplňujících principy Projektu Zdravé město i místní Agendy 21 a k pořádání osvětových kampaní. „Podporu lze získat na aktivity propagující globální odpovědnost a osvětu o cílech udržitelného rozvoje OSN, konkrétně se může jednat o akce k tématům Fair Trade, Zero Waste.(…)“

8. 3. 2021 grada.cz: vyšla nová učebnice o fair trade

3. 3. 2021, mpo.cz: Ministři obchodu diskutovali o nové strategii obchodní politiky EU

 • „Vítáme, že v nové strategii je zdůrazněn význam otevřeného a spravedlivého obchodu založeného na pravidlech. Právě otevřený obchod považujeme za cestu, jak lze nejlépe překonat stávající ekonomické problémy,“ říká náměstkyně Tauberová.

22. 2. 2021, svetzeny.cz: Skryté trny afrických růží

18. 2. 2021, rehabilitace.info: Budoucnost bez kávy? Dokážeme zabránit světu bez kávy? Nebo káva jednou vymizí z našich životů?

 • Je nutné zajistit pěstitelům spravedlivou cenu a podmínky, podporovat spotřebu kávy v zemích, kde se vyrábí a kde je často nízká. Důležitá je také podpora přímých vztahů mezi pěstiteli a pražírnami, a budování lepších životních podmínek pro rodiny, které se pěstováním kávy už po staletí živí. Odborníci v průmyslu rovněž vyzvali velké kupce, jako je Nestlé, aby platili spravedlivější ceny a nezaplavovali trh nekvalitními a levnými kávami…

15. 2. 2021, Marianne: Férové dárky pro radost (pdf)

1. 2. 2021, Nový prostor: Skryté trny afrických růží (pdf)

25. 1. 2021, lui.cz: Unavenému ovoci ze supermarketů je konec. Crowdfarming vám doveze citrusy i avokáda, které ještě před dvěma dny visely na stromě

 • Neziskovka Fairtrade Česko a Slovensko sdružuje organizace i jednotlivce, kteří podporují myšlenku spravedlivého obchodu (fair trade). Zaměřuje se na podporu pěstitelů ze zemí globálního Jihu, jejichž postavení je ve srovnání s evropskými farmáři o dost horší. Přesto crowdfarmingu fandí. „Obecně vítáme všechny snahy, které směřují k tomu, že zemědělská produkce je co nejekologičtější, že při ní není zneužívána dětská nebo otrocká práce a že za ni pěstitelé dostanou spravedlivě zaplaceno. S myšlenkou crowdfarmingu nás spojuje také to, že i my se snažíme, aby se spotřebitelé co nejvíc zajímali o to, kdo a za jakých podmínek pro ně potraviny vypěstoval a vyrobil,“ uvedla ředitelka organizace Hana Malíková….