Květiny

Většina produkce řezaných květin a okrasných rostlin probíhá v zemích globálního Jihu. Pěstování květin je pro tyto země velmi významné, protože jim přináší tolik potřebnou cizí měnu a tisícům lidí poskytuje pracovní místa. Zaměstnanci ale často neznají svá práva a situaci ještě zhoršují nízké mzdy a nedostatečná bezpečnost práce.

Zakoupením květin a rostlin se známkou FAIRTRADE ® významně přispějete ke zlepšení životních a pracovních podmínek pracovníků na květinových plantážích v zemích globálního Jihu a přispěje k podpoře ochrany životního prostředí.

Pěstování květin je velmi pracné: péče o ně, sklízení a balení vyžaduje tisíce pracovních sil. Fairtradové květinové plantáže se nacházejí v Keni, Etiopii, Tanzanii, Ugandě, Zimbabwe, Ekvádoru, El Salvadoru, Kostarice a na Srí Lance.

I přes leteckou dopravu je uhlíková stopa fairtradových růží nižší než u květin vypěstovaných v evropských sklenících.

K tématu: Odvrácená tvář afrických růží

K tématu: 6 důvodů proč kupovat fairtradové květiny

ČASTÉ PROBLÉMY PŘI PĚSTOVÁNÍ KVĚTIN

  • Zaměstnanci květinových plantáží mají špatné pracovní podmínky a dostávají nízkou mzdu.
  • Na květinových plantážích je běžné potlačování odborových organizací, které nemají žádnou státní podporu.
  • Zaměstnanci květinových plantáží nemají odborné znalosti potřebné pro zacházení s toxickými prostředky na ochranu rostlin. Vysoké využívání toxických chemikálií a chybějící ochranné oděvy mají pro pracovníky dlouhodobé následky.

CO PŘINÁŠÍ FAIRTRADE

Na květinových plantážích s certifikací Fairtrade jsou květiny pěstovány podle jasně definovaných sociálních a ekologických standardů.

  • BEZPEČNOST A OCHRANA ZDRAVÍ PŘI PRÁCI
  • PŘÍSNÁ KRITÉRIA OCHRANY ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ
  • FAIRTRADOVÝ PŘÍPLATEK NA KOMUNITNÍ PROJEKTY
  • KROK ZA KROKEM K DŮSTOJNÉMU ŽIVOBYTÍ