Jak poznat fairtradové výrobky

Za fairtradové považujeme buď takové výrobky, které jsou označené certifikační známkou FAIRTRADE, nebo výrobky (především řemeslné a textilní zboží), které pocházejí od členů Světové fairtradové organizace (WFTO), historicky starší součásti konceptu spravedlivého obchodu (fair trade).

Certifikační známka FAIRTRADE®

Známka FAIRTRADE označuje zboží, které bylo vyrobeno v souladu se standardy Fairtrade International. Při jeho produkci tak byla v celém dodavatelském řetězci dodržena určitá sociální, environmentální i ekonomická kritéria, na což dohlíží nezávislá auditorská společnost FLOCERT. Fairtradové zboží dnes už v ČR najdete nejen v malých obchodech a kavárnách, jak to bylo dříve, ale už i v sítích velkých supermarketů, v drogeriích, na čerpacích stanicích, na stránkách online supermarketů i v obchodech a e-shopech konkrétních prodejců.

Známka má několik variant. Klasická, v barevném provedení modro-zelená známka označuje takové výrobky, kde všechny suroviny výrobku, které jsou dostupné jako fairtradové, pocházejí od certifikovaných výrobců.

Kromě toho existují speciální známky, například pro bavlnu nebo pro zlato, a dále známky FAIRTRADE pro jednotlivé přísady složených (kompozitních) produktů (například cukr, kakao atd.) Podrobnější přehled najdete zde.

Výrobky členů Světové fairtradové organizace (WFTO)

Za fairtradové výrobky považujeme kromě certifikovaných i takové, které nejsou označené známkou FAIRTRADE, ale jedná se o výrobky, které pochází od členů Světové fairtradové organizace, anglicky World Fair Trade Organization (WFTO). To je mezinárodní sdružení fairtradových subjektů zahrnující zhruba 330 členských organizací ve více než 70 zemích světa, od individuálních dodavatelů a malých producentských organizací až po velké nadnárodní firmy s milionovými obraty. Dvě třetiny všech členů WFTO pocházejí ze Afriky, Asie a Latinské Ameriky.

Členské organizace musejí dodržovat deset základních principů (například transparentnost a odpovědnost, platba odpovídající fairtradové ceny, zákaz nucené a dětské práce) a to jim dává právo používat známku WFTO. U výrobků, které z technických důvodů touto známkou označené být nemohou (např. drobné řemeslné výrobky), můžete členství výrobce ve WFTO ověřit zde. Mezi členy patří například GEPA, El Puente nebo EZA.