Aby byla zajištěna transparentnost a důvěryhodnost systému Fairtrade, je dodavatelský řetězec výrobků Fairtrade důsledně kontrolován. Pro výrobu nebo zpracování fairtradových výrobků, jakož i pro obchod s fairtradovými surovinami je nutná certifikace Fairtrade, kterou zajišťuje nezávislá společnost Flocert se sídlem v Německu.
Podrobnosti k certifikaci Fairtrade naleznete níže.
Společnosti, které chtějí uvádět na trh výrobky se známkou FAIRTRADE a/nebo s označením suroviny obchodované za Fairtrade podmínek (FSI) pod svou vlastní značkou, musí uzavřít licenční smlouvu s Fairtrade International prostřednictvím Fairtrade Česko a Slovensko.
Podrobnosti o licenční smlouvě naleznete níže.
CERTIFIKACE FAIRTRADE
-
KDO POTŘEBUJE CERTIFIKACI FAIRTRADE?
Certifikaci Fairtrade potřebují všechny společnosti, které se podílejí na výrobě či zpracování fairtradového výrobku a nějakou formou ho mění (včetně vnějšího obalu).
Certifikaci potřebují také všechny společnosti, které obchodují se surovinami Fairtrade.
-
KDO NEPOTŘEBUJE CERTIFIKACI FAIRTRADE?
Certifikaci Fairtrade potřebují všechny společnosti, které se podílejí na výrobě či zpracování fairtradového výrobku a nějakou formou ho mění (včetně vnějšího obalu).
Certifikaci potřebují také všechny společnosti, které obchodují se surovinami Fairtrade.
-
JAKÉ JSOU NÁKLADY NA CERTIFIKACI?
Náklady na certifikaci závisí na velikosti vaší společnosti a počtu komodit, které chcete obchodovat a zpracovávat.
Očekávané náklady na certifikaci Fairtrade vám pomůže spočítat kalkulačka nákladů na webové stránce společnosti FLOCERT.
Pokud máte dotazy týkající se certifikačních poplatků, kontaktujte prosím přímo společnost FLOCERT.
-
CO FLOCERT KONTROLUJE?
Při pravidelných auditech je prováděna jak fyzická kontrola, tak účetní audit všech oblastí, které jsou důležité pro výrobu a zpracování produktů Fairtrade. Mimo jiné je kontrolováno následující:
- Příjem a expedice zboží.
- Skladování a označování výrobků Fairtrade.
- Dokumentace o používání surovin Fairtrade ve výrobním procesu.
- Složení výrobků Fairtrade.
- Balení výrobků Fairtrade.
Podrobné informace o průběhu a obsahu auditu naleznete v tomto videu, nebo na domovské stránce FLOCERT.
-
KDY LZE ZAČÍT OBCHODOVAT?
Certifikace Fairtrade vstoupí v platnost až poté, co obdržíte povolení k obchodování od společnosti FLOCERT. Teprve pak může být fairtradová surovina nakoupena a zpracována.
-
JAK POŽÁDAT O CERTIFIKACI FAIRTRADE?
Požádat o certifikaci Fairtrade můžete prostřednictvím webového formuláře společnosti FLOCERT, nebo společnost FLOCERT kontaktujte přímo:
FLOCERT GmbH
Bonner Talweg 177
53129 Bonn
Německo
T: +49 (0) 228 24930
F: +49 (0) 228 2493 120
applications@flo-cert.net
Potřebujete-li více informací o certifikaci Fairtrade, navštivte webové stránky společnosti FLOCERT.
LICENČNÍ SMLOUVA FAIRTRADE
-
KTERÉ VÝROBKY MOHOU NÉST ZNÁMKU FAIRTRADE?
Mezi nejznámější suroviny, které mohou nést známku FAIRTRADE, patří: bavlna, řezané květiny, čerstvé ovoce a banány, džusy, med, káva, kakao, koření, zlato, ořechy, rýže, čaj, sušené ovoce a třtinový cukr. Podrobný seznam všech fairtradových surovin naleznete zde.
Všichni dodavatelé ve vašem dodavatelském řetězci musí nakupovat suroviny certifikované Fairtrade. Při hledání potenciálních dodavatelů vám případně rádi pomůžeme.
U kompozitních výrobků nabízí systém Fairtrade dvě možnosti:
- známku FAIRTRADE, kde všechny použité složky výrobku, které mohou být certifikované Fairtrade, musí být certifikované Fairtrade,
- jednotlivé programy Fairtrade (FSI), které jsou určeny pouze pro jednu či dvě hlavní ingredience certifikované Fairtrade v kompozitním výrobku.
Hlavní rozdíly mezi známkou FAIRTRADE a FSI si můžete přečíst zde.
V případě použití známky FAIRTRADE u kompozitních výrobků je kromě dodržení pravidla, že všechny dostupné ingredience musí být certifikovány Fairtrade, nutné, aby obsah fairtradových ingrediencí byl minimálně 20 %. Podrobnosti a výjimky lze nalézt ve standardu Fairtrade pro obchodníky.
-
CO OBSAHUJE LICENČNÍ SMLOUVA?
Licenční smlouva obsahuje mimo jiné následující body:
- oprávnění k používání známky FAIRTRADE a/nebo log FSI na výrobcích se značkou vaší společnosti
- pravidla pro používání známky FAIRTRADE a/nebo log FSI na výrobcích a obalech
- pravidla pro používání známky FAIRTRADE a/nebo log FSI v reklamě a komunikaci vaší společnosti
- povinnost vykazovat tržby z prodeje výrobků Fairtrade organizaci Fairtrade Česko a Slovensko na čtvrtletní bázi a zaplatit poplatky z nich vypočtené
-
JAK POŽÁDAT O LICENČNÍ SMLOUVU?
Pokud chcete uzavřít licenční smlouvu na prodej výrobků s certifikací Fairtrade, případně chcete získat informace o správném použití certifikační známky, kontaktujte nás na emailu licence@fairtrade-cesko.cz.
Bude nutné, abyste doložili informace o Vašich dodavatelích fairtradových surovin a předložili ke schválení grafiku obalů v souladu s manuálem pro použití známky FAIRTRADE/ označení FSI. Po schválení grafické stránky výrobků pro Vás bude připravena licenční smlouva, kterou obdržíte k podpisu.
Po podpisu obou smluvních stran obdrží Vaše společnost licenci k použití známky FAIRTRADE a/nebo log FSI na výrobky pod značkou vaší společnosti specifikované v licenční smlouvě.
-
JAKÉ JSOU LICENČNÍ POPLATKY?
Za použití známky FAIRTRADE a/nebo log FSI se odvádí licenční poplatek, který v ČR a na Slovensku administruje Fairtrade Česko a Slovensko.
Licenční poplatek je používán pro budování trhu s fairtradovými výrobky, public relations, kampaně a zvyšování povědomí v oblasti spravedlivého obchodu v České republice a na Slovensku a částečně i pro financování aktivit Fairtrade International. Více o využití licenčních poplatků naleznete v naší výroční zprávě.
Pro aktuální výši licenčního poplatku pro váš výrobek prosím kontaktujte vedoucí oddělení marketingu a obchodu Gabrielu Kozlovou (gabriela.kozlova@fairtrade-cesko.cz).
-
REGISTRACE VÝROBKŮ V SYSTÉMU CONNECT
Jednotlivé výrobky, které chcete označit známkou FAIRTRADE a/nebo logem FSI, musí být vloženy do systému Connect. Přístup do systému získáte od Fairtrade Česko a Slovensko, jakmile nás kontaktujete ohledně registrace vašich produktů.
Na základě informací vložených do systému Connect můžeme zkontrolovat design obalu se známkou FAIRTRADE a/nebo logy FSI, složení výrobku a následně schválit výrobek v systému.
-
JAK SPRÁVNĚ POUŽÍVAT ZNÁMKU FAIRTRADE NA OBALU VÝROBKU?
Veškeré informace o správném umístění známky, barevné specifikaci atd. naleznete v pokynech pro použití známky FAIRTRADE a/nebo log FSI.
Mezi klíčové zásady, které je třeba dodržet při použití známky FAIRTRADE, patří:
- známka FAIRTRADE nesmí být v žádném případě spojena s žádnou jinou certifikační známkou či značkou výrobce, prodejce nebo jiné organizace, musí být vždy nezávislým grafickým prvkem,
- na obalu nesmí být uvedena žádná prohlášení týkající se Fairtrade, která ve skutečnosti nejsou systémem Fairtrade schválena, např. informace o kvalitě výrobku.
-
JAK KOMUNIKOVAT O FAIRTRADE?
Pokud máte v sortimentu výrobky Fairtrade, měli byste o nich také správně komunikovat. Informujte své zákazníky a partnery o tom, čím jsou tyto výrobky specifické a proč podporujete systém Fairtrade. Rádi vám poskytneme bezplatné propagační materiály, stejně jako textový a obrazový materiál pro vaši komunikaci.
Veškeré dostupné materiály naleznete v sekci Materiály ke stažení.
Kontakt:
Gabriela Kozlová, vedoucí oddělení marketingu a obchodu: gabriela.kozlova@fairtrade.cz
Michaela Nová, koordinátorka licenčního řízení: licence@fairtrade.cz