Ben & Jerry’s

Každý si zaslouží spravedlivý díl

My ve společnosti Ben & Jerry’s bereme spravedlivý přístup velmi vážně. Ať už jde o přístup k zaměstnancům, splácení společenského dluhu nebo vymýšlení nových příchutí, spravedlnost se promítá do všeho, co děláme. Proto chceme zajistit, aby se spravedlivě přistupovalo i k našim zemědělcům. Jsme zastánci Fairtrade, celosvětového hnutí podporujícího drobné zemědělce na nesmírně konkurenčním celosvětovém trhu.

Společnost Ben & Jerry’s při výběru ingrediencí vždy bojovala za ekologickou i společenskou zodpovědnost. V roce 2005 jsme se stali prvním výrobcem zmrzliny na světě, který začal používat přísady s certifikátem Fairtrade. A v roce 2010 jsme se rozhodli věnovat problému naplno – u všech našich příchutí a ve všech zemích, kde se naše zmrzlina prodává. Do roku 2011 byly všechny naše přísady certifikovány jako Fairtrade v Evropě a do roku 2014 také ve Spojených státech.

Celosvětovým trendem v zemědělství je neustálý růst, a to pořádný. Fairtrade je důležitý právě proto, že zajišťuje spravedlivé ceny i menším farmářům, které by jinak tento růst mohl vytlačit z trhu. Pro ně, jejich rodiny a komunity je to opravdu záslužné. Skvělé je to ale i pro nás (a pro vás), protože můžeme při výrobě využít jejich vynikající přísady.

Tím ale příběh Fairtrade nekončí. Vzájemná prosperita (tedy myšlenka, že ti úspěšnější by měli zlepšovat svět kolem sebe) je jedním ze základních kamenů společnosti Ben & Jerry’s. Fairtrade mění tuto myšlenku ve skutečnost. Všichni zemědělci spojeni hnutím Fairtrade musí používat ekologicky nezávadné postupy, uplatňovat spravedlivé pracovní standardy a investovat do svých komunit. A právě společenský poplatek Fairtrade, který se platí ke spravedlivé ceně pro farmáře navíc, pomáhá vzniku takových investic.

Přísady certifikované Fairtrade

Používáme pět ingrediencí certifikovaných jako Fairtrade. V roce 2017 zaplatila společnost Ben & Jerry’s na společenských poplatcích pro menší farmáře a farmářská družstva 75,611,134.50 Kč:

CUKR
35,599,910.06 Kč ve společenských poplatcích Fairtrade
Svůj Fairtrade cukr získáváme od celé řady menších farmářů, včetně například organizace Sugar Farmers’ Association v Belize. Tato země je světovým vzorem produkce cukru. V některých venkovských oblastech závisí na výrobě cukru až 85 % obyvatel, proto jsou investice s pomocí společenských poplatků tak důležité. Například nově zavedené alternativní postupy proti škůdcům pomáhají chránit úrodu a přitom výrazně omezují využití škodlivých pesticidů.

KAKAO
33,325,225.73 Kč ve společenských poplatcích Fairtrade
Všechny ty výborné kousky čokolády nekončí v našich kelímcích náhodou. Spolupracujeme s farmáři v Pobřeží slonoviny, které pokrývá asi 40 % světové produkce kakaa (ačkoli většina produkce není certifikována jako Fairtrade). Společenské poplatky umožnily jednomu družstvu postavit zdravotnické středisko, pořídit solární panely a zakoupit vodní čerpadlo. Fairtrade kakao získáváme také od farmářů v Ghaně, kde investovali do venkovských škol a stipendií pro děti.

VANILKA
4,979,122.36 Kč ve společenských poplatcích Fairtrade
Vanilka je základní přísadou v desítkách našich oblíbených příchutí. Ačkoli se většina světové vanilky vypěstuje na Madagaskaru, řada farmářů musí o živobytí tvrdě bojovat. A jak vidíme po celém světě, když zkrachují zemědělské farmy, často následují celé komunity. Ceny Fairtrade pomáhají tento cyklus zlomit. Jedno z družstvev, se kterým na Madagaskaru spolupracujeme, vložilo naše společenské poplatky do rekonstrukce zdravotnického střediska a školy a stavby kanceláře. S Fairtrade farmáři spolupracujeme také v Ugandě, kde se začínají vytvářet nezávislé sítě pro zvýšení udržitelnosti, a to nejen zdejšího způsobu života.

KÁVA
981,137.50 Kč ve společenských poplatcích Fairtrade
Většinu potřebné Fairtrade kávy získáváme od organizace Huatusco Coffee Cooperative v Mexiku – od roku 2010 jsme od nich převzali přes 136 tun. Naše společenské poplatky tak nejrůznějšími způsoby pomáhají sdružení 1 465 farmářů, jejich rodinám a komunitám. Přispěly na stavbu zdravotnického střediska, knihovny a škol, rozvoj stipendií a vzdělávacích projektů a produkci více než 400 tun kompostu.

BANÁNY
727,798.81 Kč ve společenských poplatcích Fairtrade
Banány má rád každý, což je jedním z důvodů, proč jsme si v roce 2014 pořídili přes 50 tun Fairtrade banánů od organizace El Guabo Cooperative z ekvádorské provincie El Oro. Náš nákup takového množství pomohl 154 farmářským sdružením zrealizovat projekty zabývající se poskytováním stipendií místním dětem, pomocí dětem s fyzickým nebo jazykovým omezením a poskytováním zdravotní péče farmářům, jejich pracovníkům a rodinám.

S vědomím, že všechno v našich přísadách je certifikováno jako Fairtrade, chutnají zmrzliny Ben & Jerry’s ještě lépe. Při každém nákupu výrobků označených FAIRTRADE pomáháte drobným zemědělcům a jejich komunitám přežít a uspět.

150 150 Ben & Jerry’s 2021-02-19