Ben & Jerry’s

Každý si zaslouží spravedlivý díl

My ve společnosti Ben & Jerry’s bereme spravedlivý přístup velmi vážně. Ať už jde o přístup k zaměstnancům, splácení společenského dluhu nebo vymýšlení nových příchutí, spravedlnost se promítá do všeho, co děláme. Proto chceme zajistit, aby se spravedlivě přistupovalo i k našim zemědělcům. Jsme zastánci Fairtrade, celosvětového hnutí podporujícího drobné zemědělce na nesmírně konkurenčním celosvětovém trhu.

Společnost Ben & Jerry’s při výběru ingrediencí vždy bojovala za ekologickou i společenskou zodpovědnost. V roce 2005 jsme se stali prvním výrobcem zmrzliny na světě, který začal používat přísady s certifikátem Fairtrade. A v roce 2010 jsme se rozhodli věnovat problému naplno – u všech našich příchutí a ve všech zemích, kde se naše zmrzlina prodává. Do roku 2011 byly všechny naše přísady certifikovány jako Fairtrade v Evropě a do roku 2014 také ve Spojených státech.

Celosvětovým trendem v zemědělství je neustálý růst, a to pořádný. Fairtrade je důležitý právě proto, že zajišťuje spravedlivé ceny i menším farmářům, které by jinak tento růst mohl vytlačit z trhu. Pro ně, jejich rodiny a komunity je to opravdu záslužné. Skvělé je to ale i pro nás (a pro vás), protože můžeme při výrobě využít jejich vynikající přísady.

Tím ale příběh Fairtrade nekončí. Vzájemná prosperita (tedy myšlenka, že ti úspěšnější by měli zlepšovat svět kolem sebe) je jedním ze základních kamenů společnosti Ben & Jerry’s. Fairtrade mění tuto myšlenku ve skutečnost. Všichni zemědělci spojeni hnutím Fairtrade musí používat ekologicky nezávadné postupy, uplatňovat spravedlivé pracovní standardy a investovat do svých komunit. A právě společenský poplatek Fairtrade, který se platí ke spravedlivé ceně pro farmáře navíc, pomáhá vzniku takových investic.

Přísady certifikované Fairtrade

Používáme pět ingrediencí certifikovaných jako Fairtrade. V roce 2017 zaplatila společnost Ben & Jerry’s na společenských poplatcích pro menší farmáře a farmářská družstva 75,611,134.50 Kč:

CUKR
35,599,910.06 Kč ve společenských poplatcích Fairtrade
Svůj Fairtrade cukr získáváme od celé řady menších farmářů, včetně například organizace Sugar Farmers’ Association v Belize. Tato země je světovým vzorem produkce cukru. V některých venkovských oblastech závisí na výrobě cukru až 85 % obyvatel, proto jsou investice s pomocí společenských poplatků tak důležité. Například nově zavedené alternativní postupy proti škůdcům pomáhají chránit úrodu a přitom výrazně omezují využití škodlivých pesticidů.

KAKAO
33,325,225.73 Kč ve společenských poplatcích Fairtrade
Všechny ty výborné kousky čokolády nekončí v našich kelímcích náhodou. Spolupracujeme s farmáři v Pobřeží slonoviny, které pokrývá asi 40 % světové produkce kakaa (ačkoli většina produkce není certifikována jako Fairtrade). Společenské poplatky umožnily jednomu družstvu postavit zdravotnické středisko, pořídit solární panely a zakoupit vodní čerpadlo. Fairtrade kakao získáváme také od farmářů v Ghaně, kde investovali do venkovských škol a stipendií pro děti.

VANILKA
4,979,122.36 Kč ve společenských poplatcích Fairtrade
Vanilka je základní přísadou v desítkách našich oblíbených příchutí. Ačkoli se většina světové vanilky vypěstuje na Madagaskaru, řada farmářů musí o živobytí tvrdě bojovat. A jak vidíme po celém světě, když zkrachují zemědělské farmy, často následují celé komunity. Ceny Fairtrade pomáhají tento cyklus zlomit. Jedno z družstvev, se kterým na Madagaskaru spolupracujeme, vložilo naše společenské poplatky do rekonstrukce zdravotnického střediska a školy a stavby kanceláře. S Fairtrade farmáři spolupracujeme také v Ugandě, kde se začínají vytvářet nezávislé sítě pro zvýšení udržitelnosti, a to nejen zdejšího způsobu života.

KÁVA
981,137.50 Kč ve společenských poplatcích Fairtrade
Většinu potřebné Fairtrade kávy získáváme od organizace Huatusco Coffee Cooperative v Mexiku – od roku 2010 jsme od nich převzali přes 136 tun. Naše společenské poplatky tak nejrůznějšími způsoby pomáhají sdružení 1 465 farmářů, jejich rodinám a komunitám. Přispěly na stavbu zdravotnického střediska, knihovny a škol, rozvoj stipendií a vzdělávacích projektů a produkci více než 400 tun kompostu.

BANÁNY
727,798.81 Kč ve společenských poplatcích Fairtrade
Banány má rád každý, což je jedním z důvodů, proč jsme si v roce 2014 pořídili přes 50 tun Fairtrade banánů od organizace El Guabo Cooperative z ekvádorské provincie El Oro. Náš nákup takového množství pomohl 154 farmářským sdružením zrealizovat projekty zabývající se poskytováním stipendií místním dětem, pomocí dětem s fyzickým nebo jazykovým omezením a poskytováním zdravotní péče farmářům, jejich pracovníkům a rodinám.

S vědomím, že všechno v našich přísadách je certifikováno jako Fairtrade, chutnají zmrzliny Ben & Jerry’s ještě lépe. Při každém nákupu výrobků označených FAIRTRADE pomáháte drobným zemědělcům a jejich komunitám přežít a uspět.

Mamacoffee

Impulzem pro založení mamacoffee byla naše cesta do jižní Etiopie v roce 2007. První vlastní kavárnu a pražírnu kávy jsme otevřeli o rok později. Založili jsme tak jednu z prvních pražíren výběrové kávy a nejstarší férovou pražírnu ve střední Evropě. Díky ní zaručujeme čerstvost naší kávy, kterou vybíráme z posledních sklizní drobných farmářů. Naše nabídka je sezónní a pravidelně se mění.

Zrnka kávy sledujeme od začátku jejich cesty. Klíčovým je pro nás důstojný a férový obchod, který zaručuje spravedlivé výkupní ceny surovin v chudých rozvojových zemích. Díky tomu mohou například děti farmářů chodit do škol, nedochází k novodobému otroctví a farmáři mohou své farmy rozvíjet a soustředit se na lepší ochranu životního prostředí. Kromě kávy se zabýváme také dovozem čaje a třtinového cukru.

Hodnoty mamacoffee

Kvalita

Věříme v kvalitu našich lidí, služeb i produktů. O tyto kvality trvale pečujeme a snažíme se je co nejvíce zvyšovat.

Lidské hodnoty a humanismus

Kavárny vnímáme jako důležité místo setkávání a příležitost pro otevřenou, svobodnou a demokratickou diskusi. Snažíme se být dobrým partnerem místní komunitě i občanské společnosti, podporovat je a pomáhat jim růst.

Profesionalita

Ctíme přátelský a profesionální přístup k zákazníkům, našim partnerům i dodavatelům.

Partnerství

Vytváříme pevná a rovnocenná partnerství s našimi zákazníky, farmáři, dobrými dodavateli i širší komunitou.

Transparentnost a odpovědnost

V rámci nákupu surovin i služeb vyžadujeme jasné a férové podmínky. Usilujeme o co nejmenší dopad na životní prostředí v našem okolí i okolí našich dodavatelů, farmářů i celé komunity.

Lidl Česká republika

prodejna Lidl

Ve společnosti Lidl se snažíme být ve všech činnostech maximálně odpovědní vůči svému okolí. To se odráží především v sortimentu, který svým zákazníkům nabízíme. Naším cílem je nabídnout jim výrobky denní potřeby v nejvyšší kvalitě za tu nejlepší cenu. Mezi nimi proto také přibývá produktů, které jsou vyráběny s ohledem na trvalou udržitelnost a ekologii.

Výrobky s označením Fairtrade u nás mají své stálé místo. Jejich zařazením do nabídky podporujeme spravedlivější obchodní podmínky, dodržování lidských a pracovních práv a šetrný přístup k životnímu prostředí. Stálý sortiment výrobků s certifikací Fairtrade zahrnuje například sušenky, bio čokoládu, bio zrnkovou kávu nebo i bavlněnou nákupní tašku.

Stálý sortiment pravidelně obohacujeme o akční nabídky, například před Vánocemi a Velikonocemi, kdy je celá nabídka čokoládových produktů pod značkou Favorina označena certifikátem Fairtrade. Platí přitom, že množství výrobků s certifikací Fairtrade i u výrobků vlastních značek chceme nadále rozšiřovat. Spolupráce s Fairtrade je tak pro nás dalším krokem na naší „cestě k lepšímu zítřku“.

Rozšířili jsme sortiment fairtradového zboží v ČR o květiny.

Fair & Bio družstvo

Jsme sociální podnik, kde zaměstnáváme znevýhodněné lidi a pražíme fairtradovou bio kávu. Prosazujeme ekonomickou, sociální a ekologickou udržitelnost.

Férová káva jedna radost

Pražíme fairtradovou bio kávu ve středočeském Kostelci nad Labem: pro kavárny, firemní anebo domácí spotřebu. Je ručně balená osobami se zdravotním znevýhodněním, které práce naplňuje. A nám tak dělá radost nejen kvalitní férová káva, ale i samotné prostředí pražírny, kde s námi od samotného vzniku v roce 2013 spolupracují lidé s mentálním a fyzickým handicapem.

To pravé pro každého

Od našich zákazníků víme, že každému chutná káva jinak. K mání jsou 100% arabiky z Latinské Ameriky, Afriky a Asie jak tradičně upražené ve stylu italského espressa, tak ty světleji upražené, kde vynikají ovocné či květinové chutě – pro fanoušky Třetí kávové vlny. Nabízíme kávové příslušenství, dárkové sety pro různé příležitosti anebo vybavení do kavárny či kanceláře.

Příběh naší kávy

Podporujeme spravedlivé nastavení obchodu a důstojnou práci, proto má veškerá naše káva certifikaci Fairtrade. Záleží nám na naší planetě, proto je drtivá většina našich káv pěstována ekologicky. Ukazujeme cestu od pěstitelů ke spotřebitelům jako transparentní a nejkratší možnou. Jde nám o naši společnost, proto jsme se zapojili do sociálního podnikání a dáváme šanci lidem, kteří ji zpravidla nedostávají.

Naši pracovníci

75 % našich zaměstnanců jsou osoby s mentálním, fyzickým anebo kombinovaným postižením a vyprávějí nám neuvěřitelné životní příběhy. Většina z nich je s námi stabilně, práce v pražírně totiž pro ně znamená hned několik benefitů najednou: finanční příjem, smysluplnou seberealizaci, mezilidské kontakty, zlepšení vlastních dovedností a vzdělávání. Absolvujeme společné workshopy a exkurze do podobně orientovaných podniků.

Podnikejme spolu

Nebojíme se zkoušet (staro)nové věci – pražírna funguje pod družstvem Fair & Bio, které je již svou formou od počátku své činnosti zaměřeno na udržitelné a demokratické podnikání. Družstevní forma podniku pro nás znamená transparentní a společné rozhodování i podporu sociální soudržnosti a prostor pro seberealizaci iniciativních jedinců. Hlásíme se tak k více jak 170-leté tradici družstevního podnikání v českých zemích, které v ničem nezaostávalo za průkopníky ze zemí Západní Evropy.

Spolupráce napříč kontinenty

Družstevnictvím také navazujeme na častou formu podnikání v oblasti fair trade – většina pěstitelů v tzv. rozvojových zemích zapojených do spravedlivého obchodu je právě organizovaná v kooperativách. Svépomocná ekonomická struktura jako je např. družstvo významně přispívá k udržitelnému rozvoji. A aby se kruh dodavatelského řetězce udržitelné kávy uzavřel, čas od času máme v pražírně možnost hostit i zástupce pěstitelských družstev z Latinské Ameriky a Afriky.

Mluvme spolu a síťujme se (bez hranic)

Podílíme se na akcích pro veřejnost, kde propagujeme trvalou udržitelnost našeho žití. Mohli jste nás potkat na Férových trzích na Praze 8, slavnostech Férová Letná, Fórech potravinové suverenity, konferencích Jiná ekonomika je možná, Důstojná práce vytváří lepší svět anebo Podnikáme jinak.
Jsme členem Slušné firmy, Asociace společenské odpovědnosti a Svazu českých a moravských výrobních družstev. Vyjíždíme do ciziny, kde se setkáváme s podobně orientovanými lidmi a organizacemi, účastníme se každoročních evropských kongresů sociální solidární ekonomiky. Zejména usilujeme o spolupráci napříč zeměmi Středovýchodní Evropy.

Autoři fotek: Fair & Bio družstvo a Jakub Hrab