Vytvořili jsme vlastní dokumentární film Kávová budoucnost, který se věnuje životu pěstitelů kávy v Latinské Americe. Dokument loni na podzim uspěl na festivalu Agrofilm a od března je ve vysílání České televize. Zapojení herci Plodková, Hanák a Neužil vyzývají ke globální spravedlnosti.
Dokumentární film Kávová budoucnost měl premiéru ve vysílání České televize ve středu 26. března 2025 od 15:10 hodin na ČT2. Od té doby je zdarma dostupný na platformě iVysílání. Dokument prošel akvizicí České televize a v Centru převzatých pořadů ho má na starosti dramaturgyně Jana Hapalová, která na dokumentu oceňuje náhled do podmínek pěstitelů i představení Fairtrade jako možnosti udržitelnějšího obchodního modelu: „Dokument představuje nejen metody udržitelného pěstování a zpracování kávy, ale zprostředkovává i cenný náhled do fungování domorodých jihoamerických komunit, které nehledí na materiální obohacování, ale žijí v souladu s přírodou a s ohledem na ekologickou stopu aktivit člověka. V neposlední řadě oceňujeme také vizuálně atraktivní zpracování snímku.“
Snímek přibližuje životy pěstitelů kávy v Latinské Americe, kteří se potýkají nejen s nízkými výkupními cenami a rostoucími náklady, ale i s nejistotou dobré sklizně. Tu zesilují dopady klimatické změny. Film se věnuje kromě dopadů změny klimatu a chudoby pěstitelů také dalším tématům: nastavení mezinárodního obchodu, důsledkům kolonialismu, fungování družstev, ochraně životního prostředí i spiritualitě původních obyvatel.
Režie a scénáře dokumentu se ujal Stanislav Komínek z našeho týmu Fairtrade Česko a Slovensko. Natáčel v Kolumbii a Kostarice. Pro nahrání průvodního komentáře vyrazil do českého Nižboru za hercem Tomášem Hanákem, který se do natáčení zapojil i z lásky ke kávě. „Jsem kafař tělem i duší. A každý další kafe mi bude chutnat ještě víc, když budu vědět, že pěstitelé i sběrači žijí důstojně a že voňavá kávová zrna nestála naši planetu příliš bolesti.”
Z našeho šálku kávy pěstitelé získávají jen něco málo přes korunu. Dle analýzy platformy Enveritas žije 44 % pěstitelů v chudobě, tedy s méně než 3,2 USD na den. Jejich produkci ohrožuje měnící se klima. Dle odhadů má právě v důsledku klimatické změny dojít do roku 2050 k úbytku ploch vhodných pro pěstování kávy Arabika o polovinu.
Jana Plodková, která v dokumentu namluvila hlasy pěstitelek kávy a předsedkyň kávových družstev a vyzývá k převzetí zodpovědnosti za naše každodenní rozhodnutí: „Bez biodiverzity není život. Dopady klimatické změny postihují nejvíce právě ty, kteří k nim přispívají nejméně. Je na čase naší proaktivitou připravit podmínky pro dobrý život všech ve světě.“
K šetrnějšímu způsobu pěstování a lepšímu ohodnocení pěstitelů ve světě vyzývá i herec Václav Neužil, který v dokumentu namluvil hlasy pěstitelů: “Stále těžší a těžší podmínky pro pěstitele kávy se v blízké budoucnosti bohužel nejspíš nijak měnit nebudou. Naše expanzivní chování vede ke katastrofálním následkům pro celé lidstvo. Takže jakákoliv podpora udržitelného způsobu pěstování je na místě.”
Dokument v říjnu loňského roku uspěl na Mezinárodního filmového festivalu Agrofilm, který je nejstarším festivalem v Evropě zaměřeným na téma zemědělství. Jednou z členek poroty byla i profesorka Mária Kadlečíková, bývalá slovenská poslankyně a zástupkyně Slovenska ve FAO, Organizace pro výživu a zemědělství při OSN: „Na tomto filmu jsme oceňovali, jak dobře zdokumentoval náročnou práci pěstitelů kávy v horských oblastech. Dokument byl profesionálně zpracovaný, zobrazuje náklady na výrobu i život v chudobě.” Jedná se již o druhý oceněný dokument z dílny Fairtrade Česko a Slovensko. V roce 2020 byl náš předchozí dokumentární snímek Ve stínu kakaovníku také oceněn na 36. Mezinárodním filmovém festivalu Agrofilm. Film tehdy získal cenu Osiris FAO, kterou uděluje Organizace pro výživu a zemědělství při OSN za nejlepší zpracování mezinárodního tématu.
Více o dokumentu najdete na www.fairtrade.cz/kavova-budoucnost.