Adela Vinczeová, Bohumil Kartous a další osobnosti jsou tvářemi kampaně FAIRTRADE. Moje férová volba

Fairtrade Česko a Slovensko spouští další kampaň na podporu zvýšení povědomí české a slovenské veřejnosti o systému certifikace Fairtrade a hodnotách, které reprezentuje (spravedlivá odměna za práci, zákaz dětské a nucené práce, pěstování šetrné k životnímu prostředí). Kampaň s názvem “FAIRTRADE. Moje férová volba” odstartuje při příležitosti Světového dne důstojné práce.

Za jakých podmínek se pěstuje bavlna? Více než 100 parků v Česku a 30 na Slovensku hostí výstavu fotografií o životě a problémech pěstitelů bavlny

Bavlna patří mezi nejdůležitější a nejstarší textilní suroviny. Většina bavlny s minimem pesticidů, bez dětské práce, s důstojnými výkupními cenami pochází od drobných pěstitelů zapojených do systému Fairtrade. Podmínky panující na bavlníkových polích v Indii přibližuje výstava pod širým nebem nazvaná Život v bavlně, která se koná od 2. října do 9. října 2021 a je k vidění po celý týden ve 130 parcích a náměstí od Františkových Lázních po Čiernu nad Tisou. 

Podmínkou klimatické spravedlnosti je spravedlivé obchodování

Mezinárodní komunita musí bojovat s nespravedlnostmi v obchodu, prosazovat transparentnost a zodpovědnost v dodavatelských řetězcích, zajistit finanční mechanismy na podporu klimatu a důstojné platy a příjmy pro drobné zemědělce, řemeslníky a dělníky všude ve světě.

Nový posílený fairtradový standard pro čaj

Fairtrade International aktualizovala stávající standard pro čaj, tedy pravidla, která platí pro čajová družstva a plantáže s certifikací Fairtrade. Cílem je, aby celý systém reagoval na některé základní problémy, s nimiž se lidé pracující na čajových plantážích potýkají. Standard například nově obsahuje přísnější specifikace, pokud jde o standardy bydlení a hygienické podmínky, a nové požadavky na zajištění pravidelného hodnocení bydlení a práce.