Nová studie ukazuje, že systém Fairtrade u certifikovaných pěstitelů kakaa zvyšuje životní úroveň

Nová studie životní úrovně rodin pěstitelů kakaa ukazuje, že systém Fairtrade zvyšuje jejich příjmy a v průměru umožňuje zvyšovat výdaje pěstitelů na základní potřeby o 9 až 14 %. Studie poukázala také na významně vyšší investice do vzdělávání mezi fairtradovými pěstiteli. Data rovněž prokazují, že pěstitelé z nejchudšího prostředí mají z certifikace Fairtrade největší prospěch. Jejich příjem z pěstování kakaa je o 69 % vyšší než u jejich necertifikovaných kolegů.

Fairtrade zavádí referenční ceny pro kolumbijskou kávu

V rámci pokračujícího úsilí o dosažení udržitelného živobytí fairtradových pěstitelů zveřejnila organizace Fairtrade své první referenční ceny pro kolumbijskou kávu. Tyto referenční ceny pokrývající důstojný příjem jsou výrazem toho, že Fairtrade považuje udržitelné a stabilní ceny za jeden z klíčových faktorů při pěstování kávy.

Od kolonizace k férovému obchodu

Zámořské objevy evropských mořeplavců v 15. a 16. století přinesly Evropě obrovské bohatství. Z dalekých zemí přinášely nerostné bohatství a exotické plodiny, položily ale také základy mezinárodního obchodu a nového uspořádání společnosti.

Spolky, knihovny nebo úřady se nyní mohou stát Fairtradovými fanoušky

Do podpory systému Fairtrade se v České republice zapojuje velké množství organizací, které svými akcemi zvyšují povědomí o životech pěstitelů a jeho dopadech. Právě i díky jejich úsilí se mohou podmínky pěstitelů globálního Jihu postupně zlepšovat. Právě tyto organizace se nyní mohou stát nově oficiálně Fairtradovými fanoušky, motivovat ostatní a jít příkladem dalším organizacím v České republice.

Světový den boje proti dětské práci: Chudoba nutí nově víc než 160 milionů dětí pracovat místo toho, aby chodily do školy

Praha, 11. června – 12. červen si z iniciativy OSN a ILO (Mezinárodní organizace práce) připomínáme jako Světový den boje proti dětské práci. Po celém světě, převážně však v zemích Afriky a Asie, je dle nejnovějších  údajů ILO 160 milionů dětí, které jsou nuceny pracovat. Poprvé za posledních 20 let se na světě tak zvýšil počet pracujících dětí, kterých bylo v roce 2020 o 8,4 milionu více než o čtyři roky dříve. Nejedná se přitom například o výpomoc rodině, která je běžná i u nás (child work), ale o soustavnou výdělečnou práci (child labour), která dětem často brání v dosažení alespoň základního vzdělání.

Udržitelná spotřeba dál posiluje: prodej zboží s etickou certifikací Fairtrade zaznamenal i loni nárůst. Na českém trhu se navíc poprvé objevily fairtradové růže a banány.

Praha, 9. června 2021 – I loni rostly v ČR prodeje zboží s etickou certifikací Fairtrade, která označuje produkty, za něž pěstitelé dostali odpovídající odměnu a které vznikly bez zapojení dětské práce a ničení životního prostředí. Nejvíce se u nás prodalo opět fairtradového kakaa, a to o čtvrtinu více oproti předchozímu roku. Mírný nárůst zaznamenal i prodej fairtradové kávy: při přepočtu na šálky kávy vypil každý obyvatel ČR loni v průměru téměř 11 espress připravených z férové suroviny. Fairtradový příplatek za zboží prodané v ČR, tedy peníze navíc, které pěstitelé využívají na rozvoj komunit a zlepšení efektivity pěstování, vzrostl o více než o třetinu na 27 milionů Kč.

Do letošní Férové snídaně se zaregistrovalo přes 200 lidí

Férové snídaně letos probíhaly netradičně pouze s těmi nejbližšími, rodinou a kamarády. Kvůli COVID-19 lidé se lidé nemohli sdružovat, registrovali proto pouze své individuální pikniky, na zahradě, v lese, na louce nebo u řeky. Nechtěli se vzdát své možnosti podpořit pěstitele ve světě, upozornit na jejich situaci i přínosy Fairtrade do jejich životů. Celkově se do akce zaregistrovalo rekordních 204 organizátorů a organizátorek v České republice a dalších 33 na Slovensku. 

Ceny kakaa v Pobřeží slonoviny klesají, Fairtrade vyzývá EU k vydání nařízení, které by uznalo právo na důstojný příjem pro odvětví kakaa

Organizace Fairtrade vyzvala Evropskou komisi, aby se v chystaném nařízení o náležité kontrole lidských práv pro sektor kakaa a čokolády v EU zavázala k uznání důstojného příjmu. Výzva přichází v době, kdy vláda Pobřeží slonoviny oznámila, že se na následujících šest měsíců sníží cena kakaa vykupovaného od pěstitelů o 25 %.