Archivy: Aktuality

Ladislav Zibura a Juraj Kemka zvou v nových klipech na Férovou snídani

“Pěstitelé ve světě mají obtíže, nedostávají za svou kávu nebo kakao adekvátně zaplaceno. Naštěstí je tu Fairtrade. Najděte si svůj palouček a užijte si Férovou snídani,” zve v novém klipu cestovatel a spisovatel Ladislav Zibura na piknikovou akci na podporu pěstitelů, která se koná na Světový den pro fair trade v sobotu 8. května 2021.

Propojujeme téma Fairtrade, životní prostředí a klima

Vzhledem k aktuální pandemii covid -19 může být snadné odsunout stranou témata, jako je životní prostředí a klimatické změny. Je ovšem naprosto zásadní, aby zůstaly i nadále naší prioritou a přemýšleli jsme o jejich dopadech. Stále intenzivnější a častější významné klimatické události ještě více zdůrazňují nutnost přemýšlet o problematice klimatu i v souvislosti s lidskými právy a spravedlivým obchodováním. Tady musí svou roli sehrát každý z nás.

Dlouhodobý projekt Lidlu v Ghaně umožňuje pěstitelům kakaa další příjem

Od poloviny března začíná řetězec Lidl na českém trhu prodávat udržitelnou čokoládu „WayToGo“. Díky prodejům čokolády certifikované známkou FAIRTRADE dostávají tisíce kakaových pěstitelů v Ghaně navíc k minimální fairtradové ceně a fairtradovému příplatku i další prémii, která jde přímo na místní zemědělské projekty a podporuje vyšší příjmy ghanských pěstitelů kakaa.

Covid-19 rok poté: Fairtrade dál podporuje pěstitele během pokračující pandemie

Ve většině koutů světa je onemocnění covid-19 součástí každodenního života už téměř rok.  Snadno se na to zapomíná, ale platí to i pro miliony pěstitelů po celém světě. Navzdory pokračující pandemii nadále pracují, aby vyrobili potraviny a nápoje, které denně nakupujeme, a snaží se u toho dodržovat bezpečnost a zároveň se vyrovnat s pokrytím narůstajících výrobních nákladů. 

Přispíváme ke globálnímu vzdělávání. Stáhněte si zdarma naše nové vzdělávací lekce

Pro nás ve Fairtrade Česko a Slovensko je důležité přispívat k pochopení našeho vztahu k ostatním lidem a místům ve světě. Na naší nové podstránce www.fairtrade.cz/vzdelavani se věnujeme globálnímu vzdělávání. Můžete si zde zdarma stáhnout naše vzdělávací lekce a získat tipy na zásadní témata a materiály globálního vzdělávání. Najdete tam i část věnovanou hodnotám a principům, na kterých vzdělávání pro život v 21. století stavět.

Fairtrade zlepšuje práva a podmínky žen na květinových farmách

Nedávno zveřejněná studie zjistila, že Fairtrade na ekvádorských květinových farmách podporuje podmínky a práva žen na pracovišti i mimo něj. Průzkum naznačuje, že Fairtrade podporuje větší prosperitu, stabilní zaměstnání na plný úvazek, rovné mzdy, benefity a pracovní podmínky a také mateřskou dovolenou a služby péče o děti, které jsou ve venkovských oblastech Jižní Ameriky velmi vzácné.

6 důvodů proč kupovat fairtradové květiny

Věděli jste, že když si během chladných měsíců koupíte růže, jsou většinou vypěstované v Africe?

I před letošním Mezinárodním dnem žen k nám budou letecky přepraveny tisíce růží. Otázkou je, zda bychom z toho měli mít špatný pocit. Vysvětlíme vám, jak to je ve skutečnosti, a vyvrátíme běžné mýty, abychom vám ukázali, že v případě nákupu fairtradových květin nemusíte mít vůbec žádné výčitky.