Ve stínu kakaovníku

O dokumentu

Víte, kde a jak začíná cesta vaší čokolády? Z Pobřeží slonoviny pochází 40 procent světové produkce kakaa. Pěstitelé za své kakao dostávají nízké výkupní ceny, žijí s méně než jedním USD na den. Nemohou si dovolit k jídlu maso nebo zeleninu, nemají prostředky na lékařskou péči a často ani přístup k pitné vodě. Na kakaové plantáže musí posílat své vlastní děti. Abychom si my mohli koupit levnou čokoládu. Nahlédněte s námi do stínu kakaovníku.

Stanislav Komínek a Lukáš Matěna vyrazili na konci roku 2018 do západoafrického Pobřeží slonoviny, aby zdokumentovali podmínky pěstování. Bavili se s dělníky na plantážích, pěstiteli, lidmi z družstev i experty z Mezinárodní organizace práce. Z více než 100 A4 rozhovorů jsme pak v týmu Fairtrade ČS sestavili dokument, který upozorňuje na všechny zásadní okolnosti pěstování kakaa v západní Africe: nízké výkupní ceny, chudobu pěstitelů, dětskou práci, obchod s lidmi i kácení deštných pralesů.

Dokumentární snímek Ve stínu kakaovníku byl oceněn na 36. Mezinárodním filmovém festivalu Agrofilm. Film získal cenu Osiris FAO, kterou uděluje Organizace pro výživu a zemědělství při OSN za nejlepší zpracování mezinárodního tématu. Dokument byl oceněna také na Mezinárodním filmlovém festivalu v Karlových Varech, krátká verze dokumentu získala třetí místo v českém kole soutěže Nespresso Talents 2021.

Dokument Ve stínu kakaovníku měl českou premiéru v lednu 2022 na České televizi, nyní je dostupný k online přehrání na iVysílání a na našem Youtube kanále.

Technické informace a produkce

  • Námět, scénář, režie a střih: Stanislav Komínek
  • Kamera: Stanislav Komínek, Lukáš Matěna, Toussaint Saint Joseph Adou
  • Překlady: Lukáš Matěna
  • Dramaturgie: Jakub Freiwald, Richard Komárek
  • Zvuková postprodukce: Richard Beran
  • Hudba: Mario Bringas Avila, MSIAR, Lukáš Bulko
  • Dabing CZ: Pavla Dostálová, Zdeněk Ševčík, Ladislav Zibura
  • Stopáž: 22 minut

Soubory ke stažení

Foto z natáčení


Kontakt: 
Stanislav Komínek
Fairtrade Česko a Slovensko
+420 774 737 176
stanislav.kominek@fairtrade.cz