V Cardiffu jsme se zúčastnili 13. Mezinárodní konference Fairtradových měst

V říjnu proběhla v Cardiffu 13. Mezinárodní konference Fairtradových měst (IFTTC). Každoročně se na ní scházejí ti, kdo jsou zapojení do hnutí Fairtradových měst a škol, aby si prostřednictvím panelových diskusí, workshopů, ale také neformálních setkání se zhruba třemi stovkami dalších příznivců spravedlivého obchodu z jiných zemí vyměnili zkušenosti a vzájemně se inspirovali.
Za Fairtrade Česko a Slovensko se letos konference zúčastnil Tomáš Bílý a spolu s ním dva zástupci řídicích skupin škol zapojených do kampaně v České republice: Radim Špilka z Gymnázia Boženy Němcové v Hradci Králové a Nikola Sýkorová ze studentského spolku Be Fair při České zemědělské univerzitě. „Konference pro mě a potažmo spolek Be Fair byla velmi přínosná. Díky mezinárodní účasti jsme mohli prodebatovat témata od dostupnosti fair trade výrobků na našich domácích trzích, což pro mě byly jedny z nejpřínosnějších diskusí, přes funkce v rámci kampaní až po sdílení metodik, které se týkají činnosti na vysoké škole, kde v Be Fair působíme,“ říká Nikola a doplňuje: „Na workshopu o Fairtradových univerzitách jsme si vyměnili kontakt s členy organizace z Finska, kteří aktuálně překládají metodiku k propojování témat fair trade a klimatické změny a rádi nám ji poskytnou. Také sdílení akcí, které v akademickém prostředí pořádají např. v USA nebo Německu, mě motivuje je zkusit u nás na České zemědělské univerzitě.“

„Bylo skvělé potkat se s tolika lidmi, kteří vyznávají podobné hodnoty. V rámci workshopů jsme společně diskutovali o tom, jakým způsobem by bylo možné rozšiřovat povědomí o fair trade, a o možnostech mezinárodní spolupráce. Hojně probíraným tématem byla změna klimatu, a jak by se k tomuto globálnímu fenoménu měla postavit fairtradová kampaň,“ popisuje své dojmy z konference Radim Špilka. „Podobná setkání lidí podobného smýšlení by podle mě byla přínosná i v rámci ČR, je to inspirace k tomu, abychom se o něco takového pokusili v Hradci Králové, kde kromě nás působí ještě další dvě Fairtradové školy.“
Od vyhlášení prvního Fairtradového města, kterým se v roce 2001 stal britský Garstang, se do kampaně zapojilo 2174 měst ve 34 zemích celého světa. V ČR jde o 12 Fairtradových měst (například Litoměřice, Vsetín, Kroměříž nebo MČ Praha 8) a 29 Fairtradových škol.

150 100 V Cardiffu jsme se zúčastnili 13. Mezinárodní konference Fairtradových měst 2021-02-26