Hodonín, 9. 10. 2024 – Integrovaná střední škola Hodonín se ode dneška může pochlubit titulem Fairtradová škola, jako již 38. v naší republice. Titul potvrzuje, že škola přidává globální témata do výuky, informuje o životě pěstitelů ve světě a využívá etické varianty výrobků. Zároveň studenti jsou ve škole vedeni ke kritickému myšlení, solidaritě a aktivnímu občanství.
Studenti a zástupci školy převzali titul od Stanislava Komínka z Fairtrade Česko a Slovensko, zhlédli nový dokumentární film Kávová budoucnost a diskutovali o chudobě pěstitelů a dopadech klimatické změny. „Globální problémy současného světa se týkají nás všech a nelze jen nečinně přihlížet. Proto se naše škola připojila k hnutí fair trade a aktivně naplňuje jeho myšlenky,“ vysvětluje Eva Schmidová, ředitelka školy.
Žáci hodonínské školy jsou vedeni také k tomu, aby porozuměli základním ekologickým souvislostem a postavení člověka v přírodě a také se naučili kriticky myslet, jednat odpovědně a za svá rozhodnutí a jednání přijímali odpovědnost. „V rámci globálního vzdělávání jdeme vlastním příkladem a děláme vše pro to, aby žáci této složité problematice porozuměli. Nejen ve výuce ekologie, ale i v ostatních předmětech myšlenky fair trade pečlivě vysvětlujeme a doporučujeme používání fairtradových surovin či jiných výrobků s ochrannou známkou FAIRTRADE,“ připojuje Monika Valachovičová, pedagožka školy a zakládající členka školního fairtradového týmu.
Ve škole uspořádali a propojili Férovou snídani s vzdělávacím celosvětovým programem Vévody z Edinburku (Duke of Edinburgh Award, DofE). Nabízeli vlastní fairtradové výrobky jednotlivým třídám, ochutnávku doplnili vždy přednáškou o principech spravedlivého obchodu a utržené peníze využili na další takové akce v domově seniorů a v mateřské škole. „Díky spojení programu DofE a Fairtrade pěstujeme ve škole spravedlnost a odpovědnost. Společně se učíme férovosti pro lepší svět,“ připojuje Eliška Bokšová, pedagožka školy.
Takové akce jsou důležité i pro studenty. „Dává mi smysl informovat o lokálních i globálních tématech. Náš školní tým pořádá osvětové akce ve škole, mateřských školkách i domovech pro seniory. Jsme rádi, že s dalšími studenty můžeme zvyšovat povědomí o životě pěstitelů ve světě i přínosech systému Fairtrade,” vysvětluje Adéla Nedvědická, studentka maturitního ročníku.
Fairtradové školy přidávají globální rozvojová témata do výuky, využívají fairtradové výrobky a aktivně pracují na informování veřejnosti. Zapojení do kampaně školám přináší posílení dobrého jména, vzdělávání žáků praktickým příkladem, zajímavé náměty pro výuku a přidanou hodnotu ve srovnání s jinými školami. Celorepublikově má u nás titul Fairtradová škola 38 škol. V Hodoníně již titul získalo dříve Gymnázium a obchodní akademie a celosvětově se zapojuje více než 2000 škol, které ve výuce i mimo ni podporují společenskou odpovědnost a ekologickou udržitelnost. Město Hodonín je zároveň Fairtradovým městem. Na informování o podmínkách pěstitelů a dopadech systému Fairtrade ve městě spolupracují.
Další informace o zapojených školách naleznete na www.fairtradoveskoly.cz a profil hodonínské školy najdete na www.fairtradoveskoly.cz/iss-hodonin.