Proč zdražují velikonoční čokoládoví zajíčci?

Podle mnoha národních studií je letos velikonoční čokoláda dražší. V ČR podle analýzy magazínu Kupi.cz, zabývající se srovnáváním cen, jsou ceny  čokoládových zajíčků a vajíček letos až o 20 % vyšší.  Italská organizace na ochranu spotřebitelů CODACONS uvedla, že ceny v Itálii velikonočních vajíček se zvedly nejméně o 30 %.

Jedním z nejvýznamnějších důvodů, proč kupující o letošních Velikonocích zaplatí více, je nedostatek kakaa zapříčiněný klimatickou změnou. Rostliny kakaovníku jsou náchylnější vůči chorobám a škůdcům kvůli častým výkyvům počasí. Pěstitelé se potýkají s nižšími srážkami deště a vysokými teplotami. To vše ovlivňuje sklizeň, která je následkem toho nižší a to pak vede naopak k vyšším cenám.

Další problémy jsou způsobeny desetiletím zakořeněné chudoby a nízkými příjmy s omezenými investicemi do pěstování kakaa. Za těchto podmínek je pro pěstitele obtížné financovat přechod na udržitelné zemědělské postupy, které by pomohly rozvinout jejich podnikání. 

Změna díky Fairtrade  

Organizace Fairtrade International a její síť pěstitelských organizací Fairtrade Africa připravili dlouhodobý program pro západoafrické kakao (West Africa Cocoa Programme – WACP), který od roku 2016 podporuje pěstitele kakaa v západní Africe, odkud pochází 60 % světové produkce kakaa. Pomáhá pěstitelům zvýšit profesionalitu jejich organizací a zvyšovat jejich znalosti a dovednosti.

Podle nejnovější studie jsou výsledky programu slibné a poukazují na skutečný přínos organizace Fairtrade při řešení problémů souvisejících s nižšími dodávkami a vyššími cenami.

Přínosy vzdělávání

Jednou z hlavních činností programu WACP v Ghaně a na Pobřeží slonoviny jsou vzdělávací kurzy zaměřené na environmentální a ekonomickou udržitelnost družstev a jejich komunit. V roce 2024 takto organizace Fairtrade spolupracovala s 56 organizacemi drobných producentů v Ghaně a Pobřeží Slonoviny. Tým WACP uskutečnil celkem 89 vzdělávacích akcí pro školitele – 65 z nich na Pobřeží slonoviny a 24 v Ghaně.

Tato školení nezahrnovala jen klíčovou podporu při certifikaci Fairtrade, při němž organizace Fairtrade Africa poskytla individuální následné školení, ale věnovala se i osvědčeným zemědělským postupům. K těm patří třeba klimaticky příznivé techniky produkce, snižování množství použitých chemikálií, kontrola v oblasti lidských práv a životního prostředí (HREDD), dodržování nařízení EU o odlesňování, dodržování afrických regionálních standardů a také školení zaměřená na finance. Celkem školitelé proškolili 37 991 pěstitelů – 33 345 v Pobřeží slonoviny a 4 646 v Ghaně.

150 64 Proč zdražují velikonoční čokoládoví zajíčci? 2025-04-16