Férová snídaně přilákala téměř 5000 účastníků se zájmem o pěstitele ve světě

10. května 2025: Během sobotního dopoledne se na 120 místech České republiky uskutečnil komunitní piknik na podporu pěstitelů kávy, kakaa nebo banánů. Do pořádání se zapojili dobrovolníci z řad pedagogů a dalších aktivních lidí, aby ukázali svůj zájem o pěstitele v zemích Latinské Ameriky, Afriky a Asie. Jednotlivých pikniků se zúčastnilo 4871 účastníků.

Férová snídaně je největší českou akcí na podporu etického obchodu, koná se od roku 2011 vždy druhou květnovou sobotu při příležitosti Světového dne pro fair trade. Účastníci si s sebou berou deky a piknikové koše, ve kterých lze najít nejen fairtradovou kávu a banány, ale také upečené bábovky z fairtradového kakaa a třtinového cukru a lokální produkty. 

Ve Zbirohu se akce zúčastnilo přes 160 lidí na náměstí, místní Férovou snídani pořádala Andrea Tláskalová, místní pedagožka a výchovná poradkyně: „Zapojujeme se pravidelně už několik let, chceme totiž podporovat spravedlivé pracovní podmínky na celém světě.” Pedagog Vojtěch Kozák pořádal akci v Litomyšli na školním dvoře: „Hodně jsme se zasmáli. Lidé si přinesli fairtradovou kávu a palačinky s fairtradovým kakaem.” V Panenském Týnci se v parku u chrámu sešlo přes 90 lidí a mezi nimi i Klára Starečková: „Letos se zapojila i mateřská škola, proto jsme zde měli hodně rodin s dětmi. Lidé si přinášeli domácí bábovky, pomazánky a housky, vychutnávali si u toho fairtradovou kávu a čaj.” 

V blanenském zámeckém parku si deku mezi dalších více než 50 účastníků rozprostřel Tomáš Němec se svou rodinou, na místo dorazil s růžovou dodávkou v podpaží: „S tou si tady hrála nejen naše Vanda, ale také kluci od kamarádů. Na akci jsme se dobře připravili, doma jsme z fairtradového kakaa upekli Míša řez a pro domácí cheesecake použili fairtradovou čokoládu. Na ty certifikace se při nákupu díváme, víme, co znamenají pro život pěstitelů.” Lidé přišli posnídat také na nádvoří zámku Bílovec, kde se do uspořádání akce pustila Janka Klazarová z místní knihovny: „Férová snídaně se u nás stala neodmyslitelnou součástí komunitních akcí. I když nám ve Slezsku nepřálo počasí, dorazilo přes 200 lidí. Pomohlo nám skvělé zázemí zámku a parta skvělých lidí z místních organizací a podniků.” V obci Otnice akci pořádala také knihovnice, Jitka Bublová: „Sešly se různé generace. Někdo snídal bábovku z fairtradových banánů, jiný pomazánku z domácích vajíček. K tomu se popíjela fairtradová káva. Zapojili jsme se, abychom podpořili farmáře ve světě.”

„Férová snídaně je už tradiční lokální akce, na které se setkají lidé ze své komunity, aby společně posnídali. Akce má silný globální přesah. Češi chtějí ukázat svůj zájem o lidi žijící daleko od nich, kteří pro nás pěstují plodiny, vynaloží velké úsilí, ale žijí přitom v chudobě. Z našeho šálku kávy připadá pěstiteli v průměru jen něco málo přes 1 korunu a z tabulky čokolády 2 až 3 koruny,“ vysvětluje koordinátor akce Stanislav Komínek z organizace Fairtrade Česko a Slovensko. 

Většina pěstitelů kávy, kakaa nebo banánů žije v chudobě kvůli koloniální historii a nespravedlivému nastavení mezinárodního obchodu. Navíc na ně dopadá změna klimatu, ke které se svým způsobem života a omezenou spotřebou přispívají jen minimálně. Díky systému Fairtrade získávají pěstitelé ekonomické výhody minimální výkupní ceny a bonusového fairtradového příplatku. Systém dává navíc pěstitelům hlas, mohou mimo jiné i společně a demokraticky rozhodovat ve svých pěstitelských družstvech o využívání fairtradového příplatku. Ten investují do zlepšení produkce, ale také sociálních a vzdělávacích projektů. Dopady Fairtrade popisuje pan Tran Dingh Trong, předseda vietnamského družstva EATU a pěstitel s 1,5 hektary kávy: „Jsem hrdý na to, že jsme se zapojili do Fairtrade. Než jsme se připojili, bylo pro nás pěstování i prodej kávy dost složitý. Když jsme měli dobrou sklizeň, cena kávy na burze velmi klesla. Díky Fairtrade máme stabilnější ceny, jsme si jistější, kolik dostaneme. K dobré ceně dostáváme také příplatek, abychom zlepšili kvalitu kávy a podpořili lidi v naší komunitě.“

Férovou snídani koordinuje nevládní nezisková organizace Fairtrade Česko a Slovensko, do organizace jednotlivých komunitních pikniků se ale zapojují výhradně dobrovolníci a dobrovolnice. Patří mezi ně nejčastěji pedagogové, faráři, studenti, knihovníci nebo lidé z volnočasových organizací a zástupci obcí. 

Další informace o akci naleznete na www.ferovasnidane.cz

Projekt byl podpořen z prostředků České rozvojové agentury v rámci Zahraniční rozvojové spolupráce ČR.



150 60 Férová snídaně přilákala téměř 5000 účastníků se zájmem o pěstitele ve světě 2025-05-10