Férová snídaně v práci

Přidejte se s vašimi kolegy v práci k oslavám Světového dne pro fair trade.

Registrujte se a vyhrajte měsíční zásobu fairtradové kávy.

  • Kdy: v týdnu od 6. 5. do 12. 5. 2024
  • Kde: vyberte místo, které vám bude vyhovovat – ve vašich kancelářích, kuchyňkách, zasedačkách, nebo třeba na zahrádce či terase a posnídejte férově
  • Kontakt: info@fairtrade.cz

Přidejte se i vy se svými kolegy a kolegyněmi k oslavám Světového dne pro fair trade, který připadá na druhou květnovou sobotu. Loni se do již tradiční komunitní Férové snídaně v tento den zapojilo více než 6600 lidí na více jak 160 místech v České republice. V rámci Férové snídaně pořádají dobrovolníci piknikový happening, aby ukázali svůj zájem o životy pěstitelů kávy, kakaa nebo banánů v dalekých zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky. 

Nyní máte možnost se s vašimi kolegy zapojit ve všední dny, férově posnídat také u vás v práci a podpořit Fairtrade, spravedlivý obchod a udržitelné pěstování.

  • Jak se zapojit
  • Co nakoupit na férovou snídani – tipy našich partnerů

Lidé, kteří pěstují kávu, kakao, banány a další exotické potraviny si zaslouží spravedlivé zacházení a to nebylo nikdy tak urgentní, jako teď. Pěstitelé čelí především dopadům klimatické změny a dlouhodobě nízkým výkupním cenám. Podle výzkumu si z desítky hlavních pěstitelských zemí pouze farmáři v Brazílii a Vietnamu vydělají pěstováním kávy v průměru dost na to, aby unikli chudobě. Chudoba vede často k využívání dětské práce a dětská práce byla hlášena při pěstování a výrobě kávy v 17 zemích.

Se svou situaci se  pěstitelé zvládají lépe vyrovnat díky zapojení do systému Fairtrade. Pěstitelé zapojení do Fairtrade dostávají za svou kávu, kakao nebo banány spravedlivě zaplaceno, pěstují šetrně k životnímu prostředí a děti mohou posílat do školy. Společně a demokraticky v družstvech rozhodují o využití fairtradového příplatku, staví z něj školy, studny a zlepšují efektivitu pěstování. Pojďme je společně podpořit.

„Prodávat naši kávu v rámci systému Fairtrade je pro nás zásadní. Protože tyto zdroje můžeme využít k tomu, abychom pomohli farmářům změnit jejich živobytí. Pomáháme například se zpracováním kávy, opravami obydlí farmářů a financováním školicích programů. Jsem na to hrdá. Máme také nákupní sklad v Palmore a kvalitní laboratoř.“ říká ředitelka družstva ASOPROSSIERA v Kolumbii, Margarita Conde.