UPDATE: díky zapojení dobrovolníkům a dobrovolnicím po celé republice proběhla v roce 2024 akce na 117 místech – příští rok odstartujeme přihlášky během léta, Výstava na stromech proběhne v týdnu 4. – 11. října 2025!
Informujte o Fairtrade a životě pěstitelů i ve svém okolí!
Výstava na stromech je celorepublikový výstavový happening na podporu důstojné práce. Akce se koná každý rok v říjnu během Týdne důstojné práce. Jednotlivé výstavy se tak každý rok dostanou do parků a náměstí stovky míst republiky. Letos se v týdnu od 5. do 12. října 2024 koná desátý ročník zaměřený tentokrát na fungování systému Fairtrade a životě pěstitelů ve světě. Dostaňte výstavu do svého parku!
Není vaše místo na mapě? Staňte se místními organizátory a uspořádejte výstavu ve svém parku. Po registraci vám zavoláme (v srpnu a září), poté přidáme na mapu, pošleme informační e-mail a ke konci září organizační balíček s novou výstavou Fairtrade funguje.
Na akci spolupracují dvě nevládní neziskové organizace: Fairtrade ČS a NaZemi. Každý rok se zaměření happeningu mění. V roce 2015 byla hlavním tématem káva, následovaly koželužny a výroba obuvi, pěstování banánů, výroba bot v Indii, pěstování kakaa, práce v době automatizace, pěstování bavlny, pěstování kávy a loni vliv klimatické krize na práci. Letos je tématem globální hnutí a certifikační systém Fairtrade, akci koordinuje Fairtrade ČS.
Globální hnutí. Certifikační systém. Systém obchodu. Ať už na Fairtrade nahlížíme jakýmkoli způsobem, jde v první řadě vždy o pěstitele. Dlouhodobě znevýhodněné pěstitele kávy, kakaa nebo banánů v zemích Asie, Afriky a Latinské Ameriky. Především kvůli koloniální historii a nastavení mezinárodního obchodu musí čelit chudobě. Fairtrade jim umožňuje žít lepší život. A v roce 2024 slaví Fairtrade 20 let působení v České republice. Je to příležitost ukázat si, jak Fairtrade funguje a jak pomáhá zlepšit pěstitelům jejich životní situaci. A také odpovědět na otázky: Jak se jako pěstitel připojím do Fairtrade? Kdo platí pěstitelům vyšší výkupní cenu a fairtradový příplatek? Kdo kontroluje podmínky u pěstitelů a zpracovatelů? Jak se můžeme my sami zapojit?
Přibližně do týdne po registraci vám zavoláme a osobně probereme vaši představu o akci.
Přidáme vaši výstavovou akci na mapu.
Do e-mailu vám pošleme základní informace o akci a užitečné materiály (manuál organizátora, elektronickou verzi plakátu, cover fotku pro facebookovou událost, vzorovou tiskovou zprávu).
Vyřiďte si povolení k výstavě. Vzorovou žádost o využití veřejného prostranství posíláme všem organizátorům e-mailem.
Pusťte se do propagace akce.
V září vám pošleme organizační balíček s výstavou.
V sobotu 5. října 2024 vyvěste výstavu na týden ve vašem místě. Návod k instalaci Vám pošleme e-mailem.
Výstavový happening probíhá po celé republice během Týdne důstojné práce. Ten probíhá od soboty do soboty v týdnu, kdy se slaví Světový den důstojné práce (7 . října). Důstojná práce neboli důstojné pracovní podmínky ctí svobodu, spravedlnost, jistotu. Jde o takovou práci, při níž jsou chráněna práva pracovníků, kteří dostávají odpovídající odměnu a těší se adekvátnímu sociálnímu zabezpečení. Zajištění důstojné práce pro všechny se tak stává jedním z nejúčinnějších způsobů, jak bojovat s globální chudobou a s ní spojenými problémy, jako jsou například dětská práce, utlačování ženských práv atd.
Nápad na Výstavy na stromech vznikl v roce 2014. Tým v NaZemi přemýšlel, jak dostat do veřejného prostoru globální témata týkající se podmínek výroby a pěstování, ale hlavně dopadů na lidi a životní prostředí. Vznikl z toho výstavový happening, který odráží různé perspektivy důstojné práce ve světě. Díky plakátovému provedení je výstava dostupná velkému množství lidí, kteří se o témata zajímají a chtějí o nich informovat ve svém okolí. Až do roku 2018 akci koordinovalo NaZemi, od roku 2019 na koordinaci spolupracuje s Fairtrade ČS a v realizaci výstav se organizace střídají. Toto jsou předchozí ročníky:
2015: pěstování kávy v Guatemale a Mexiku, výstava Plné ruce práce (48 parků, koordinace NaZemi),
2016: koželužny a výroba obuvi v Bangladéši, výstava Poznej své boty (70 parků, koordinace NaZemi),
2017: pěstování banánů v Panamě a Kostarice, výstava Příběh banánu (71 parků, koordinace NaZemi),
2018: továrny a sweatshopy na výrobu obuvi v Indii, výstava Naše boty (70 parků, koordinace NaZemi),
2019: pěstování kakaa v Côte d’Ivoire, výstava Cena kakaa (103 parků, koordinace Fairtrade Česko a Slovensko),
Tato výstavová akce na podporu důstojné práce probíhá v České republice od roku 2015, vždy během Týdne důstojné práce. Výstavu pořádají aktivní jednotlivci po celé republice, v koordinaci se od roku 2019 střídají dvě české nevládní neziskové organizace NaZemi a Fairtrade Česko a Slovensko.