Čaj je jedním z nejoblíbenějších nápojů na světě. Téměř 50 % čaje se vypěstuje v Číně, následuje Indie, Keňa, Srí Lanka a Turecko.
Celosvětově zaměstnává produkce čaje přibližně 13 milionů lidí, přičemž 9 milionů drobných pěstitelů se na celkové produkci podílí zhruba 60 %. Fairtrade podporuje organizace námezdní práce i drobné pěstitele čaje ve 12 zemích, především v Indii, na Srí Lance, v Keni a Malawi.
Zakoupením čaje se známkou FAIRTRADE přispějete ke zlepšení životních a pracovních podmínek drobných pěstitelů čaje i sběraček a sběračů čaje na plantážích.
Čaj je kromě vody nejrozšířenějším nápojem – každou vteřinu se na světě vypije 15 000 šálků. Na čajových plantážích panují často velmi špatné pracovní podmínky. Také drobní pěstitelé čaje naléhavě potřebují podporu.
ČASTÉ PROBLÉMY PŘI PĚSTOVÁNÍ ČAJE
- Odvětví čaje neposkytuje pěstitelům a pracovníkům na plantážích dostatečné příjmy a mzdy často zdaleka nedosahují výše důstojného příjmu.
- Čaj pěstují větší společnosti na plantážích i drobní pěstitelé. Drobní pěstitelé ale často potřebují podporu, aby udrželi krok s tlakem na cenu a lepší kvalitou čaje z plantáží.
- Mnoho sběraček a sběračů na čajových plantážích je na svých zaměstnavatelích silně závislých jak finančně, tak ohledně uspokojení svých základních životních potřeb, protože většinou žijí na pozemcích majitelů plantáží.
- Pracovníci čajových plantáží v Indii, Keni a na Srí Lance jsou často přistěhovalci nebo potomci přistěhovalců. Čelí diskriminaci v mnoha podobách, včetně diskriminace na základě pohlaví a etnického násilí.
- Změna klimatu ovlivňuje kvalitu i množství čaje pěstovaného po celém světě. Například v Keni a Malawi se do roku 2050 předpovídá výrazný pokles produkce v důsledku klimatických změn.
CO PŘINÁŠÍ FAIRTRADE
Fairtrade zlepšuje podmínky pro drobné pěstitele čaje i pro sběrače na čajových plantážích.