Pravidla hry férového obchodu
Všechny produkty, které na sobě nesou ochrannou známku FAIRTRADE, byly vyrobeny a obchodovány podle mezinárodních standardů organizace Fairtrade International. Tyto standardy mají za cíl bojovat s chudobou a zlepšovat postavení pěstitelů i dalších pracujících v zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Těmito standardy se musí řídit pěstitelé, výrobci i obchodníci.
Tři oblasti, kterým se standardy věnují:
-
Sociální aspekty standardů Fairtrade
Pro Fairtrade je zásadní podpora demokraticky organizovaných pěstitelských družstev, podpora odborových organizací (především na plantážích), dodržování pravidel pro bezpečné pracovní podmínky, naprostý zákaz vykořisťující, otrocké a dětské práce, zákaz diskriminace.
-
Ekologické aspekty standardů Fairtrade
Fairtrade podporuje certifikaci bio (například prostřednictvím extra příplatku za bio kvalitu), ekologicky šetrnější využívání přírodních zdrojů, zákaz škodlivých pesticidů a dalších látek, zákaz geneticky modifikovaných sazenic a osiv.
- Osm příkladů jak fairtradoví pěstitelé chrání životní prostředí
-
Ekonomické aspekty standardů Fairtrade
Ve Fairtrade musí obchodníci vyplácet spravedlivou cenu (minimální fairtradová cena, fairtradový příplatek), dodavatelský řetězec musí být transparentní a kontrolovatelný, na zboží musí být umístěna ochranná známka, pěstitelé musí mít možnost požádat o předfinancování úrody.
Jak standardy vypadají:
Fairtradové standardy sestávají jednak ze základních požadavků, ale také z takzvaných indikátorů rozvoje. Základní požadavky jsou podmínkou pro každého, kdo chce získat certifikaci. Po prvním auditu potom musí výrobci začít naplňovat také indikátory rozvoje. Tyto indikátory jdou tzv. více do hloubky a jejich cílem je zajistit rozvoj organizací, zlepšování pracovních podmínek pracujících, ale také přijetí dlouhodobých opatření k ochraně životního prostředí a udržitelnosti.
A jaké konkrétní standardy tedy existují:
-
Fairtradový standard pro drobné pěstitele
Drobní pěstitelé stojí v centru pozornosti systému Fairtrade. Asi dvě miliardy lidí na světě je přímo závislých na práci drobných pěstitelů. Proto se také systém Fairtrade snaží tyto pracující co nejvíce podpořit a k tomu slouží tento standard.
Odkaz na standard na stránkách Fairtrade International (v angličtině).
-
Fairtradový standard pro nájemní práci
U lidí, kteří jsou zaměstnáváni na plantážích a sklízí pro nás například banány, čaj nebo květiny, je na prvním místě zlepšení jejich pracovních podmínek a bezpečnosti práce. K tomu slouží tento specifický standard pro nájemní práci.
Odkaz na standard na stránkách Fairtrade International (v angličtině).
-
Fairtradový standard pro smluvní výrobu
Občas se stane, že drobní pěstitelé zatím nejsou organizovaní v demokraticky řízeném družstvu. Aby měli i tito pěstitelé možnost se do Fairtrade zapojit a postupně si svoje družstvo vybudovat, byl vytvořen tento standard. Na jeho základě je možné certifikovat i neorganizované drobné pěstitele, kteří spolupracují s některou fairtradovou organizací nebo certifikovaným obchodníkem.
Odkaz na standard na stránkách Fairtrade International (v angličtině).
-
Fairtradové standardy pro jednotlivé komodity a výrobky
Každá komodita je jiná, a proto i podmínky pro její pěstování nebo obchodování s ní se liší. Proto Fairtrade International vytvořila systém jednotlivých specifických standardů pro všechny základní komodity. Pro tyto komodity jsou pak také samostatně nastavovány minimální fairtradové výkupní ceny a fairtradový příplatek.
Jednotlivé produktové standardy můžeme najít na stránkách Fairtrade International (v angličtině).
-
Fairtradový standard pro obchodníky
Certifikace Fairtrade se netýká pouze pěstitelů, ale také obchodníků a zpracovatelů. Ti musí respektovat právě tento standard. Zaměřený je především na oblast transparentnosti, obchodních vztahů, vyplácení minimální fairtradové ceny a fairtradového příplatku apod. Tyto standardy upravují mimo jiné i tzv. trasovatelnost produktů, tedy dohledatelnost celého dodavatelského řetězce od pěstitele až po finální výrobek.
Odkaz na standard na stránkách Fairtrade International (v angličtině).
-
Fairtradové klimatické a textilní standardy
Ve Fairtrade existují ještě dva další standardy. Jedná se o klimatický standard, který se týká dlouhodobé klimatické udržitelnosti, snižování zátěže CO2, tzv. uhlíkových kreditů a projektů v oblasti životního prostředí. Druhým standardem je textilní standard, který se snaží pokrývat celý dodavatelský řetězec v oblasti textilu, a nikoliv tedy jen pěstování bavlny jakožto primární komodity. Tento standard zatím není příliš rozšířen, a to především proto, že dodavatelské řetězce v oblasti výroby oblečení jsou velmi komplikované.
Odkaz na klimatický standard na stránkách Fairtrade International (v angličtině).
Odkaz na textilní standard na stránkách Fairtrade International (v angličtině).