FAIRTRADE. Moje férová volba.

Fairtrade je obchod založený na partnerství a spravedlnosti. Smyslem Fairtrade je poskytnout pěstitelům možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Přináší jim férové výkupní ceny za jejich úrodu, jistotu dlouhodobých smluv, přístup ke vzdělání a možnost investovat jak do inovací v pěstování, tak do rozvoje komunit, kde žijí – na budování silnic, škol nebo zdrojů pitné vody. 

Zákazníkům, kteří fairtradové výrobky kupují, zase dává jistotu, že se nepodílejí na vykořisťování dětí a ničení životního prostředí v zemích Afriky, Asia a Latinské Ameriky a podílejí se tak na udržitelném pěstování a obchodování. 

Fairtradové produkty poznáte snadno díky známce FAIRTRADE. V České republice můžete s touto známkou koupit nejčastěji kávu, kakao, čaj, banány, cukr nebo nově také květiny. Fairtradoví farmáři ale pěstují také ovoce, koření, bavlnu a řadu dalších plodin.

 

 

Základní hodnoty, které reprezentuje Fairtrade:

V České republice reprezentuje hnutí fair trade naše organizace Fairtrade Česko a Slovensko, která je součástí organizace Fairtrade International. Propagujeme myšlenku spravedlivého obchodu mezi obchodníky i zákazníky, sledujeme trh s fairtradovými výrobky a pořádáme řadu aktivit, do kterých se můžete zapojit i vy: 

  • Říjnová Výstava na stromech je celorepubliková výstava pod širým nebem na podporu důstojné práce. Sedmý ročník informuje o podmínkách pěstování bavlny. 
  • Na začátek května jako připomenutí Světového dne pro fair trade pořádáme každoročně Férovou snídani, piknikový happening na podporu pěstitelů ve světě. Posnídejte příště férově s námi! 
  • Již 10  let koordinujeme Fairtradová města a školy, vytváříme tak síť aktivních lidí, kteří ve svém městě nebo škole dlouhodobě a systematicky podporují fair trade, plánují osvětové a vzdělávací aktivity zaměřené na globální témata, aktivní občanství a odpovědnou spotřebu.  Nejen oni mohou využít zdarma naše vzdělávací lekce na téma globálního vzdělávání.
  • Organizace, které se chtějí propojit a šířit myšlenku spravedlivého obchodu, se mohou stát Fairtradovými fanoušky.
  • A každý z vás může myšlenku férového obchodu podpořit tím, že bude odebírat náš občasný newsletter, sledovat naše sociální sítě a pomůže nám šířit myšlenky a cíle Fairtrade ve svém nejbližším okolí.

Více o systému Fairtrade zde a o možnosti, jak se zapojit zde.