Jaký je život pěstitelů? Stáhněte si naši novou stolní hru a lekci

Připravili jsme pro vás novou vzdělávací lekci Není plantáž jako plantáž a také vzdělávací hru Kostarika. Díky hře můžete nahlédnout do života pěstitele kávy v Kostarice, lekce porovnává konvenční a ekologický způsob pěstování plodin.

Kostarika je naše nová vzdělávací stolní hra o životní cestě pěstitele kávy v Kostarice. Hráči si uvědomí, že se musí vypořádávat nejen s fyzicky náročnou prací, ale také s externími faktory, které mohou jen pramálo ovlivnit. Zejména se současným nastavením mezinárodního obchodu a s klimatickou změnou.

Hra je inspirována několika osobními příběhy konkrétních pěstitelů kávy v Latinské Americe. Na úvodním snímku ke hře a na hrací ploše je don Aladino Varrantes Arce, kostarický pěstitel kávy z fairtradového družstva Coopesarapiqui. Spolu s bratrem vlastní 9 hektarů pozemku. Don Aladino vypěstuje za rok přes 3 tuny kávy. Žije v obci Aquas Zarcas na severu Kostariky. Kávu a pěstování prý člověk musí milovat. Pracuje denně od 6 ráno do 17 hodin. Nikdy si nebere dovolenou. Svou práci i kávu miluje.

Lekce Není plantáž jako plantáž porovnává konvenční a ekologický způsob pěstování plodin, konkrétně pracuje s příklady banánových, ananasových a kávových plantáží v Latinské Americe a z českého zemědělství. Účastníci a účastnice pracují ve skupinách s texty, fotografiemi a citacemi pěstitelů, zjišťují informace o různých způsobech zemědělství a seznamují se s přínosy zemědělství certifikovaného bio a Fairtrade.

Hra je ke stažení zde, vzdělávací lekce zde

150 65 Jaký je život pěstitelů? Stáhněte si naši novou stolní hru a lekci 2023-08-23