Fair & Bio družstvo

Jsme sociální podnik, kde zaměstnáváme znevýhodněné lidi a pražíme fairtradovou bio kávu. Prosazujeme ekonomickou, sociální a ekologickou udržitelnost.

Férová káva jedna radost

Pražíme fairtradovou bio kávu ve středočeském Kostelci nad Labem: pro kavárny, firemní anebo domácí spotřebu. Je ručně balená osobami se zdravotním znevýhodněním, které práce naplňuje. A nám tak dělá radost nejen kvalitní férová káva, ale i samotné prostředí pražírny, kde s námi od samotného vzniku v roce 2013 spolupracují lidé s mentálním a fyzickým handicapem.

To pravé pro každého

Od našich zákazníků víme, že každému chutná káva jinak. K mání jsou 100% arabiky z Latinské Ameriky, Afriky a Asie jak tradičně upražené ve stylu italského espressa, tak ty světleji upražené, kde vynikají ovocné či květinové chutě – pro fanoušky Třetí kávové vlny. Nabízíme kávové příslušenství, dárkové sety pro různé příležitosti anebo vybavení do kavárny či kanceláře.

Příběh naší kávy

Podporujeme spravedlivé nastavení obchodu a důstojnou práci, proto má veškerá naše káva certifikaci Fairtrade. Záleží nám na naší planetě, proto je drtivá většina našich káv pěstována ekologicky. Ukazujeme cestu od pěstitelů ke spotřebitelům jako transparentní a nejkratší možnou. Jde nám o naši společnost, proto jsme se zapojili do sociálního podnikání a dáváme šanci lidem, kteří ji zpravidla nedostávají.

Naši pracovníci

75 % našich zaměstnanců jsou osoby s mentálním, fyzickým anebo kombinovaným postižením a vyprávějí nám neuvěřitelné životní příběhy. Většina z nich je s námi stabilně, práce v pražírně totiž pro ně znamená hned několik benefitů najednou: finanční příjem, smysluplnou seberealizaci, mezilidské kontakty, zlepšení vlastních dovedností a vzdělávání. Absolvujeme společné workshopy a exkurze do podobně orientovaných podniků.

Podnikejme spolu

Nebojíme se zkoušet (staro)nové věci – pražírna funguje pod družstvem Fair & Bio, které je již svou formou od počátku své činnosti zaměřeno na udržitelné a demokratické podnikání. Družstevní forma podniku pro nás znamená transparentní a společné rozhodování i podporu sociální soudržnosti a prostor pro seberealizaci iniciativních jedinců. Hlásíme se tak k více jak 170-leté tradici družstevního podnikání v českých zemích, které v ničem nezaostávalo za průkopníky ze zemí Západní Evropy.

Spolupráce napříč kontinenty

Družstevnictvím také navazujeme na častou formu podnikání v oblasti fair trade – většina pěstitelů v tzv. rozvojových zemích zapojených do spravedlivého obchodu je právě organizovaná v kooperativách. Svépomocná ekonomická struktura jako je např. družstvo významně přispívá k udržitelnému rozvoji. A aby se kruh dodavatelského řetězce udržitelné kávy uzavřel, čas od času máme v pražírně možnost hostit i zástupce pěstitelských družstev z Latinské Ameriky a Afriky.

Mluvme spolu a síťujme se (bez hranic)

Podílíme se na akcích pro veřejnost, kde propagujeme trvalou udržitelnost našeho žití. Mohli jste nás potkat na Férových trzích na Praze 8, slavnostech Férová Letná, Fórech potravinové suverenity, konferencích Jiná ekonomika je možná, Důstojná práce vytváří lepší svět anebo Podnikáme jinak.
Jsme členem Slušné firmy, Asociace společenské odpovědnosti a Svazu českých a moravských výrobních družstev. Vyjíždíme do ciziny, kde se setkáváme s podobně orientovanými lidmi a organizacemi, účastníme se každoročních evropských kongresů sociální solidární ekonomiky. Zejména usilujeme o spolupráci napříč zeměmi Středovýchodní Evropy.

Autoři fotek: Fair & Bio družstvo a Jakub Hrab

Fair & Bio družstvo 2021-02-19