Fairtradové banány “slaví” 25 let na trhu. Tady je 5 důvodů, proč jim fandíme.

Banány jsou jednoznačně nejoblíbenějším fairtradovým ovocem. Letošní rok slavíme 25 let od jejich uvedení na trh. První fairtradové banány se začaly prodávat na pultech holandských supermarketů v listopadu roku 1996 a dovážel je fairtradový průkopník, společnost Agrofair. Byly vypěstovány na farmě Volta River Estates v Ghaně, která je dodnes držitelem fairtradové certifikace. Počet pěstitelských organizací fairtradových banánů rostl a nyní jich má fairtradovou certifikaci již 240 v 16 různých zemích. Dohromady na fairtradových banánových plantážích pracuje téměř 35 000 lidí.

A tady je pět důvodů, proč fandíme fairtradovým banánům: 

1. Banány jsou páteří ekonomiky mnoha zemí 

Obchodování s banány je v mnoha zemích základním stavebním kamenem ekonomiky: hodnota celosvětového exportu banánů je 7 miliard amerických dolarů. Podle odborníků jsou banány (a plantainy neboli zeleninové banány) klíčovou plodinou pro více než 450 milionů lidí v zemích globálního Jihu.

2. Fairtradové banány pomáhají financovat komunitní projekty, které mění životy lidí  k lepšímu

Fairtrade je jediná etická certifikace, která zaručuje pevný příplatek ke smluvní ceně. Tento peněžní obnos, vyplácený navíc za každý prodaný banán, investují pěstitelé do projektů dle své vlastní volby. Za dobu existence příplatku měly takové projekty mnoho podob: od nízkoúrokových půjček přes dotovanou zdravotní péči a školné až po hotovostní výplaty. Kupříkladu v loňském roce přispělo 16 společností pěstujících banány na zřízení urgentního diagnostického centra provádějícího testy na covid-19. V roce 2020 získali pěstitelé banánů na tomto fairtradovém příplatku téměř 36 milionů eur.

„Fairtrade mi umožňuje prodávat po celý rok veškeré ovoce za férovou cenu. Moje farma má díky projektu vylepšené zavlažování a systém, který brání erozi půdy,” říká Román Vargas, pěstitel banánů z Dominikánské republiky. „Fairtradový příplatek jsme využili na zvýšení produktivity, na školení – a máme díky němu i zdravotní pojištění.“ 

3. Fairtradové banány představují větší stabilitu

Fairtradové banány mají minimální stanovenou cenu pod kterou smluvní cena neklesne, která pěstitelům na trhu ovládaném nízkými cenami umožňuje větší stabilitu a dlouhodobější plánování. A pokud se ceny na trhu zvýší, mohou samozřejmě i fairtradoví pěstitelé získat lepší ceny.

4. Fairtradové banány znamenají lepší platy pro pěstitele

Fairtradové banány pochází od drobných pěstitelů i z plantáží se zaměstnanci. Tito pracovníci mají prospěch už z lepších pracovních podmínek a projektů financovaných z fairtradového příplatku, ale my chceme jít ještě dál a zajistit důstojné příjmy pro všechny pracovníky na plantážích s certifikací Fairtrade. Proto jsme pro banánové plantáže s fairtradovou certifikací představili základní důstojný příjem, který se vyplácí od 1. června 2021 a nově od 1.1. 2022 se zvýší průměrně o 8 procent. Přečíst více

5. Banány skvěle chutnají a prospívají zdraví

Banány jsou plné draslíku, který pomáhá regulovat funkci srdce a krevní tlak. Potraviny bohaté na draslík pomáhají snižovat krevní tlak a chrání před srdečními chorobami a mozkovou příhodou.  

Nesmíme zapomenout ani na všechny ty lahodné dobroty, které se dají z banánů připravit doma v kuchyni – jako například lahodný banánový koláč podle receptu od kolegů ze Spojeného království

A odkud banány pochází?

Původně pocházely banány z Asie, ale dnes se pěstují na celém světě. Většina banánů prodávaných v Evropě pochází z Latinské Ameriky, ale celosvětově nejvíce banánů produkuje Indie. 90 % všech fairtradových banánů pochází z Latinské Ameriky a Karibiku. 

Jak moc jsou oblíbené banány v ČR a kde jsou v ČR k dostání fairtradové banány? 

Po jablkách jsou banány naším nejoblíbenějším ovocem. Každý z nás zkonzumuje v průměru něco kolem 12,5 kilogramu banánů ročně. Pokud budeme mít štěstí a koupíme je v akci, postačí nám na zaplacení takové roční spotřeby dvě stě padesát až tři sta korun. Řadě spotřebitelů ale začíná vrtat hlavou, jak je možné, že exotické ovoce dovážené přes půlku světa, nejčastěji z Kolumbie, Kostariky nebo Ekvádoru, je levnější než v Evropě pěstovaná jablka nebo třešně. Mezi spotřebiteli tak roste počet těch, kteří si kladou otázky po udržitelnosti pěstování banánů a obchodování s nimi. Jednou z odpovědí na takové otázky jsou nezávislé certifikace. 

Na českém trhu jsou již delší dobu dostupné bio banány. Fairtradové banány se na pultech českých obchodů nebo v českých e-shopech objevovaly i dříve nahodile, například v prodejnách Countrylife. V roce 2020 k nim přibyly i banány s certifikací Fairtrade v trvalém sortimentu obchodního řetězce Kaufland. Zpracované fairtradové banány najdete také v banánových džusech Pfanner, v čokoládových banánkách od Manneru nebe ve zmrzlině Ben & Jerry´s společnosti Unilever. 

Banány jsou dobré pro vás a dobré i pro pěstitele. Více o podmínkách při pěstování oblíbeného žlutého ovoce zjistíte třeba zde.

Zdroje tohoto článku: 

150 90 Fairtradové banány “slaví” 25 let na trhu. Tady je 5 důvodů, proč jim fandíme. 2021-11-16