Deset let Fairtradové základní školy Masarykova v Litoměřicích

Slavnostní připomínku deseti let titulu Fairtradová škola 10. března pojali na ZŠ Masarykova vskutku ve velkém stylu. Oslavám byla věnována první hodina a pro velký zájem o účast s příspěvky ze všech tříd prvního stupně bylo nutné posunout začátek už na 9:00, aby se všechno stihlo. Žáci od 1. do 5. třídy zpívali, recitovali a četli vlastní tvorbu na téma pomoci pěstitelům a dětem v Africe. Celkově vstřícné naladění školy a pozitivní atmosféru stručně vystihuje báseň Vítka Dubického z 2.B: 

Fairtrade, to je špička
jako naše Masaryčka.

Zazněly dokonce ještě odvážnější verše, takže vedoucí řídicí skupiny paní Iveta Dragoňová nakonec bujarou akci shrnula jako “fairtradový nářez”. 

Po celý zbytek dopoledne se o přestávkách prodávaly na chodbách školy fairtradové pochutiny a nápoje. Veškerý výtěžek z akce poputuje místní charitě na péči o ukrajinské uprchlíky, kteří od minulého týdne v Litoměřicích bydlí. 

V dalších dvou hodinách proběhl vzdělávací program pro deváté třídy, kdy zástupce Fairtrade Česko a Slovensko Jan Jícha sdílel se žáky zážitky z fairtradových družstev v Kostarice. Předal také škole dva volejbalové míče z fairtradové dílny v Pákistánu. 

Opulentní výzdoba společných prostor školy dávala tušit, že to na Masarykově myslí s férovým obchodem opravdu vážně. Škola byla vůbec první v České republice, která titulu dosáhla, v souvislosti s udělením titulu Fairtradové město samotným Litoměřicím. 

Fairtradové školy přidávají globální rozvojová témata do výuky, využívají fairtradové výrobky a aktivně pracují na informování veřejnosti. Zapojení do kampaně školám přináší posílení dobrého jména, vzdělávání žáků praktickým příkladem, zajímavé náměty pro výuku a přidanou hodnotu ve srovnání s jinými školami. Souvisejícími aktivitami dávají najevo svou společenskou odpovědnost a zájem o globální vzdělávání. Titul Fairtradová škola mohou získat školy na všech úrovních vzdělávacího systému po splnění pěti kritérií. Prvním krokem bývá většinou sestavení skupiny pedagogů a studentů pro společné založení řídicího týmu a plánování aktivit. V České republice jsme si letos připomněli desáté výročí prvních Fairtradových škol a aktuálně je v ČR do kampaně zapojeno 47 škol, ve světě jsou to další tisíce. Od roku 2019 kampaň koordinujeme v ČR v rámci Fairtrade Česko a Slovensko. 

Máte zájem o více informací? Chcete se připojit k Fairtradovým městům nebo školám? Napište na jan.jicha@fairtrade.cz nebo stanislav.kominek@fairtrade.cz.

150 113 Deset let Fairtradové základní školy Masarykova v Litoměřicích 2022-03-25