Čeští novináři míří za pěstiteli fairtradové bavlny do Indie

Je lepší jednou vidět než stokrát slyšet. To je hlavní důvod, proč jsme ve dnech 14. až 22. ledna pro zástupce českých médií zorganizovali novinářskou cestu do Indie. Hlavním cílem je seznámit se s tím, za jakých podmínek se pěstují suroviny pro výrobu věcí, jež každodenně používáme, zjistit, jak žijí fairtradoví farmáři a v čem jim Fairtrade pomáhá.

Indie je spolu s Čínou jedním ze dvou největších producentů bavlny na světě. Fairtradová bavlna byla v Indii certifikovaná v roce 2004. Dnes funguje v Indii zhruba 30 tisíc fairtradových pěstitelů bavlny, zhruba 40 procent z nich nemá žádné vzdělání a více než polovina z nich žije pod hranicí chudoby. Fairtradový příplatek je často investován právě do vzdělávání jejich dětí, aby další generace měla více profesních příležitostí. Fairtrade pomáhá farmářům mimo jiné získat potřebný kapitál – např. předfinancováním až 60 procent očekávané úrody bavlny.
Kromě bavlny, na jejíž pěstování se čeští novináři pojedou podívat do státu Gudžarát na západě Indie, navštívíme i pěstitele komodity, která je s Indií spojena stejně nerozlučně jako bavlna – koření. V Kerale zavítáme do dvou různých fairtradových družstev a setkáme se také se šéfem NAPP (asociace fairtradových družstev Asie a Pacifiku) panem Bijumonem Kurienem. Průběh naší cesty můžete sledovat na Facebooku nebo Instagramu.

150 100 Čeští novináři míří za pěstiteli fairtradové bavlny do Indie 2021-02-26