Aktuality

Změna ve vedení Fairtrade Česko a Slovensko. Novým ředitelem je Lubomír Kadaně

Praha, 8. října – Organizaci Fairtrade Česko a Slovensko nově povede Lubomír Kadaně. Přináší s sebou zkušenosti z operativy, obchodu i marketingu, v minulosti pracoval například v ZOO Praha, kde se zabýval fundraisingem a projekty na ochranu ohrožených druhů zvířat. 

Adela Vinczeová, Bohumil Kartous a další osobnosti jsou tvářemi kampaně FAIRTRADE. Moje férová volba

Fairtrade Česko a Slovensko spouští další kampaň na podporu zvýšení povědomí české a slovenské veřejnosti o systému certifikace Fairtrade a hodnotách, které reprezentuje (spravedlivá odměna za práci, zákaz dětské a nucené práce, pěstování šetrné k životnímu prostředí). Kampaň s názvem “FAIRTRADE. Moje férová volba” odstartuje při příležitosti Světového dne důstojné práce.

Vyhlašujeme výzvu k podpoře šíření povědomí o fair trade v regionech

Fairtrade Česko a Slovensko vyhlašuje výzvu na projektové žádosti, které se týkají šíření povědomí o fair trade v regionech. Výzva je určena nevládním neziskovým organizacím a vzdělávacím institucím v České republice a na Slovensku. 

Za jakých podmínek se pěstuje bavlna? Více než 100 parků v Česku a 30 na Slovensku hostí výstavu fotografií o životě a problémech pěstitelů bavlny

Bavlna patří mezi nejdůležitější a nejstarší textilní suroviny. Většina bavlny s minimem pesticidů, bez dětské práce, s důstojnými výkupními cenami pochází od drobných pěstitelů zapojených do systému Fairtrade. Podmínky panující na bavlníkových polích v Indii přibližuje výstava pod širým nebem nazvaná Život v bavlně, která se koná od 2. října do 9. října 2021 a je k vidění po celý týden ve 130 parcích a náměstí od Františkových Lázních po Čiernu nad Tisou. 

Mezinárodní den kávy připomene pracovní a životní podmínky pěstitelů této oblíbené plodiny

První říjen je podle Mezinárodní organizace pro kávu (International Coffee Organization) Mezinárodním dnem kávy. Tradičně slouží mimo jiné k tomu, aby se pozornost milovníků kávy obrátila také k pracovním a životním podmínkám těch, kdo kávu pěstují.

Podmínkou klimatické spravedlnosti je spravedlivé obchodování

Mezinárodní komunita musí bojovat s nespravedlnostmi v obchodu, prosazovat transparentnost a zodpovědnost v dodavatelských řetězcích, zajistit finanční mechanismy na podporu klimatu a důstojné platy a příjmy pro drobné zemědělce, řemeslníky a dělníky všude ve světě.

Veškeré kakaové výrobky privátní řady řetězce Action ponesou do roku 2023 označení FAIRTRADE

Společnost Action, původně holandská maloobchodní společnost, která dnes působí v 9 zemích včetně ČR, navazuje partnerství s Fairtrade, aby byla její privátní značka kakaových výrobků udržitelnější. 

Podíleli jsme se na vzniku nové edukační hry Cesta kakaa

Během srpna jsme ve spolupráci se společností Lidl vytvořili edukační hru, která představuje těžkou práci pěstitelů kakaa a přínosy pro pěstitele zapojené do systému Fairtrade.

Nový posílený fairtradový standard pro čaj

Fairtrade International aktualizovala stávající standard pro čaj, tedy pravidla, která platí pro čajová družstva a plantáže s certifikací Fairtrade. Cílem je, aby celý systém reagoval na některé základní problémy, s nimiž se lidé pracující na čajových plantážích potýkají. Standard například nově obsahuje přísnější specifikace, pokud jde o standardy bydlení a hygienické podmínky, a nové požadavky na zajištění pravidelného hodnocení bydlení a práce.