Aktuality

Dlouhodobý projekt Lidlu v Ghaně umožňuje pěstitelům kakaa další příjem

Od poloviny března začíná řetězec Lidl na českém trhu prodávat udržitelnou čokoládu „WayToGo“. Díky prodejům čokolády certifikované známkou FAIRTRADE dostávají tisíce kakaových pěstitelů v Ghaně navíc k minimální fairtradové ceně a fairtradovému příplatku i další prémii, která jde přímo na místní zemědělské projekty a podporuje vyšší příjmy ghanských pěstitelů kakaa.

Covid-19 rok poté: Fairtrade dál podporuje pěstitele během pokračující pandemie

Ve většině koutů světa je onemocnění covid-19 součástí každodenního života už téměř rok.  Snadno se na to zapomíná, ale platí to i pro miliony pěstitelů po celém světě. Navzdory pokračující pandemii nadále pracují, aby vyrobili potraviny a nápoje, které denně nakupujeme, a snaží se u toho dodržovat bezpečnost a zároveň se vyrovnat s pokrytím narůstajících výrobních nákladů. 

Působíme na nové doméně fairtrade.cz

Možná jste zaregistrovali, že naše webové stránky nově běží na doméně fairtrade.cz. Tato zjednodušená doména nám usnadní do budoucna propagaci a věříme, že budeme pro řadu partnerů a podporovatelů lépe dohledatelní. Do loňského roku jsme působili na www.fairtrade-cesko.cz.

Přispíváme ke globálnímu vzdělávání. Stáhněte si zdarma naše nové vzdělávací lekce

Pro nás ve Fairtrade Česko a Slovensko je důležité přispívat k pochopení našeho vztahu k ostatním lidem a místům ve světě. Na naší nové podstránce www.fairtrade.cz/vzdelavani se věnujeme globálnímu vzdělávání. Můžete si zde zdarma stáhnout naše vzdělávací lekce a získat tipy na zásadní témata a materiály globálního vzdělávání. Najdete tam i část věnovanou hodnotám a principům, na kterých vzdělávání pro život v 21. století stavět.

Seznamte se pomocí krátkého dokumentu s mladým Basheym a s ochránci pralesa

Vydejte se s Basheym na kakaovou farmu poblíž deštného pralesa a objevte, jak se daří jeho rodině uživit se pěstováním a zároveň chránit přírodu v okolí. Film ukazuje život pěstitelů kakaa, kteří žijí na okraji deštného pralesa Gola v západoafrickém státě Sierra Leone.

Letos posnídáme férově v přírodě

Připojte se mezi účastníky a účastnice Férové snídaně 2021, a podpořte tak společnou akcí pěstitele po celém světě. Registraci a více informací najdete na www.ferovasnidane.cz. Tentokrát nesnídáme komunitně, ale s těmi nejbližšími na výletě v přírodě! 

Fairtrade zlepšuje práva a podmínky žen na květinových farmách

Nedávno zveřejněná studie zjistila, že Fairtrade na ekvádorských květinových farmách podporuje podmínky a práva žen na pracovišti i mimo něj. Průzkum naznačuje, že Fairtrade podporuje větší prosperitu, stabilní zaměstnání na plný úvazek, rovné mzdy, benefity a pracovní podmínky a také mateřskou dovolenou a služby péče o děti, které jsou ve venkovských oblastech Jižní Ameriky velmi vzácné.

6 důvodů proč kupovat fairtradové květiny

Věděli jste, že když si během chladných měsíců koupíte růže, jsou většinou vypěstované v Africe?

I před letošním Mezinárodním dnem žen k nám budou letecky přepraveny tisíce růží. Otázkou je, zda bychom z toho měli mít špatný pocit. Vysvětlíme vám, jak to je ve skutečnosti, a vyvrátíme běžné mýty, abychom vám ukázali, že v případě nákupu fairtradových květin nemusíte mít vůbec žádné výčitky.

Pět argumentů proč je Fairtrade globálním hnutím za spravedlivé obchodování

Se začátkem nového desetiletí a souvisejícím ohlédnutím za nedávnými milníky je nám jasné, že globální hnutí, jako jsou například #BlackLivesMatter a #MeToo, se nesmazatelně zapsala do dějin. A stejně tak se zapíše i pandemie onemocnění covid-19. Navzdory bezprecedentním změnám, kterými jsme všichni v roce 2020 museli projít, i nadále ve Fairtrade věříme v  možnou změnu obchodování a s ním související změnu v životech lidí. Věříme, že spravedlivé obchodování je zcela zásadní, a proto s partnery napříč celým světem usilujeme o jeho dosažení. Zde je pět argumentů, proč je Fairtrade globálním hnutím usilujícím o změnu.