Více než stovka parků a náměstí hostila výstavu fotografií o životě a problémech pěstitelů kakaa

Praha, 14. 10. 2019 – Podle statistik ČSÚ Češi a Češky průměrně snědí ročně sedm kilogramů čokolády, čokoládového prášku a čokoládových cukrovinek a přitom většinou nevědí, kde a za jakých podmínek kakaové boby vyrostly. Příležitost dozvědět se to měli od soboty 5. října na výstavě fotografií ve více než 100 parcích a na náměstích po celé republice. Díky snímkům Stanislava Komínka z organizace Fairtrade Česko a Slovensko mohli nahlédnout na plantáže v Pobřeží slonoviny. Pro pedagogy a jejich studenty byla připravena vzdělávací lekce Cena kakaa. Média o akci uveřejnila na 50 příspěvků.

V západoafrickém Pobřeží slonoviny pracuje kolem jednoho miliónu pěstitelů a země je s produkcí téměř 2 milióny tun kakaa ročně největším producentem této komodity na světě. Pěstování kakaa však není nijak lukrativní. Dle výzkumů si pěstitel v Pobřeží slonoviny vydělá průměrně denně méně než 1 USD. To je 2,5x méně, než by potřeboval na důstojný život: pokrytí nákladů vyvážené stravy, pitnou vodu, bydlení, zdravotní péči, náklady na vzdělávání dětí a vytvoření nezbytné finanční rezervy. Mezi problémy spojené s pěstováním kakaa dále kromě chudoby patří dětská práce, ničení deštných pralesů nebo odliv mladých lidí ze zemědělských oblastí do měst nebo k výnosnějším, ale neméně problematickým aktivitám, jakou je například těžba zlata.

Autor fotografií, Stanislav Komínek z organizace Fairtrade Česko a Slovensko, která za výstavou stojí, k tomu blíže uvedl: „Je pro nás šokující, že v 21. století stojí produkce kakaa na ničení životního prostředí a zneužívání pěstitelů. Původní pralesy za posledních 50 let nahradily kaučukovníky a palmy olejné. Lidé pěstující kakao žijí v chudobě a jsou nuceni využívat dětskou práci.“

Anne-Marie Yao, regionální manažerka Fairtrade Africa, doplnila: „Existují rizika, která pěstitel kakaa nemá pod kontrolou, například klimatické změny. Pěstitel může investovat, jak chce, ale pokud neprší, není dostatek vláhy pro rostliny. Tomu se nelze vyhnout, je třeba se přizpůsobit. Dalším rizikem je, že se mu nepodaří prodat svoje kakao a pak nebude mít peníze na to, aby poslal děti do školy. Tím roste riziko chudoby a ohrožuje to i budoucnost dětí. Pokud se zvýší cena kakaa, můžeme investovat do vzdělání a budoucnosti dětí, do lepších podmínek žen, do zvýšení životní úrovně a celá společnost na tom vydělá.“

Situaci pěstitelů kakaa, ale i kávy, banánů a řady dalších surovin, pomáhá řešit systém Fairtrade. „Fairtradovým družstvům, jejichž členové dodržují základní standardy – například zákaz dětské a nucené práce, šetrné zacházení s půdou a vodou, kontrolované používání hnojiv a další zemědělské chemie – garantuje minimální výkupní cenu a navíc nabízí takzvaný fairtradový příplatek, který mohou družstva investovat do zlepšení kvality a efektivity pěstování, ale také do zajištění pitné vody nebo vzdělání pro děti,“ vysvětlila Hana Malíková z Fairtrade Česko a Slovensko.

V případě, že na výstavu zavítaly třídní kolektivy či například skautské oddíly, mohly si předem na webových stránkách www.vystavanastromech.cz stáhnout zdarma vzdělávací metodiku. Díky ní se o tématu dozvěděly více, skrze příběhy pěstitelů kakaa z Pobřeží slonoviny se setkaly s překážkami a problémy, kterým pěstitelé čelí, ale také se zamyslely nad tím, jak by se daná situace dala řešit a jak by tomu mohly pomoci oni sami.

Výstava na stromech se konala od soboty 5. do 12. října ve stovce parků a náměstích po celé republice již pátým rokem při příležitosti Světového dne důstojné práce. Ten se slaví 7. října. Předchozí ročníky se věnovaly pěstování kávy, banánů nebo pracovním podmínkám v koželužnách a při výrobě bot. Na akci spolupracují dvě nevládní neziskové organizace: Fairtrade Česko a Slovensko a NaZemi. Přehled parků, kde se výstava konala, a více informací najdete na www.vystavanastromech.cz. Výběr fotografií z výstavy najdete v tiskové kvalitě zde.

[Best_Wordpress_Gallery id=“14″ gal_title=“Výstava na stromech 2019″]

150 99 Více než stovka parků a náměstí hostila výstavu fotografií o životě a problémech pěstitelů kakaa 2021-02-26