Rio získalo v průběhu olympijských her titul Fairtradové město

Praha, 19. srpna 2016 – Zlatá chvíle pro Rio de Janeiro. Rio de Janeiro se stalo prvním hlavním městem v Latinské Americe, které bylo vyhlášeno Fairtradovým městem.

Oficiální ceremoniál se odehrál 12.8. na pozadí olympijských her, které právě v brazilské metropoli probíhají. Během ceremoniálu předal prezident Fairtrade Brazílie Naji Harb náměstkovi ekonomického a sociálního rozvoje města oficiální certifikát. „Teď je Rio de Janeiro součástí sítě více než 1800 Fairtradových měst po celém světě,“ řekl Harb. „Tato města vzdělávajíspotřebitele a zvyšují povědomí o přínosech Fairtrade a jeho dopadu na životy opomíjených drobných farmářů po celém světě.“

Rio de Janeiro je druhým městem v Brazílii, které získalo status Fairtradové město. Prvním bylo město Pocos de Calda v roce 2012. Brazilští spotřebitelé si nyní mohou ve více než 200 obchodech, kavárnách a restauracích napříč celou metropolí koupit výrobky s certifikací Fairtrade, jakými jsou například šťáva z acai, citróny, med, ovoce a káva. Mnohé z těchto produktů jsou vypěstovány lokálními fairtradovými pěstiteli přímo v Brazílii.

Fairtradová káva od certifikovaných pěstitelů z Minais Gerais je podávána na všech sportovištích olympijských her.

Prodej za fairtradových podmínek umožňuje těmto farmářům z tzv. rozvojových zemí dostat za svoje produkty lepší cenu, aby mohli investovat do své budoucnosti. Kromě odpovídající ceny, která je chrání před cenovými propady, dostávají producenti také fairtradový příplatek, což je peněžní obnos navíc k prodejní ceně, kterou farmáři a pracovníci investují do svého podnikání nebo komunitních projektů, které si zvolí. Momentálně je v Brazílii 42 výrobních organizací s certifikací Fairtrade, polovina z nich jsou pěstitelé kávy.

Ceremoniál byl zakončen recepcí s možností ochutnat caipirini připravené z fairtradových citrónů, vypěstovaných brazilskými farmáři.

Video z ceremoniálu můžete zhlédnout zde.

Chcete-li se dozvědět víc o Fairtrade v Brazílii, navštivte stránky Fairtrade Brasil.

150 100 Rio získalo v průběhu olympijských her titul Fairtradové město 2024-03-01