Navštívili jsme pěstitele fairtradové bavlny a koření

V lednu jsme zorganizovali novinářskou cestu do Indie, jejímž smyslem bylo přesvědčit se na vlastní oči, jak systém Fairtrade funguje v praxi a jaké benefity pěstitelům v zemích globálního Jihu přináší. Spolu s námi cestovali do Indie zástupci pěti českých médií.

Ve státě Gudžarát jsme navštívili družstvo Surendranagar, které sdružuje převážně pěstitele bavlny. Na jihu Indie, ve státě Kerala, jsme se setkali se členy dvou družstev, která se zaměřují zejména na pěstování koření a kávy.

Všude nás zajímalo, jak se tamějším lidem žije a co předchází tomu, než se bavlna, koření, káva, ale třeba i kokosové ořechy dostanou až k nám. Především jsme se ale seznámili s projekty, které fairtradová družstva financují díky fairtradovému příplatku, jenž je kromě zaručené výkupní ceny jedním z hlavních ekonomických benefitů systému Fairtrade.

V Gudžarátu jsme tak navštívili školu, kde mají děti díky fairtradovému příspěvku zdroj pitné vody a tamější dívky mohou s pomocí stipendia pokračovat ve studiu na střední škole. Podívali jsme se na vodní nádrž obnovenou po posledním monzunu, díky níž okolní farmáři zavlažují svá pole s bavlnou, a ve vesnici Karadi nám ukázali pouliční svítidla, která čerpají energii ze solárních panelů. Předvedli nám také názorně, jak se farmáři vzájemně učí vyrábět hnojiva a přípravky proti škůdcům na přírodní bázi s využitím tradičních postupů a ingrediencí.

V Kerale, která patří mezi zemědělsky nejrozvinutější regiony Indie, jsme zavítali mimo jiné do laboratoře, kde farmářům z družstva Sahyadri zdarma provádějí rozbory půdy s doporučením, jak o půdu pečovat. Navštívili jsme skleníky, kde pro farmáře pěstují sazenice včetně například pepře, u něhož se snaží o zachování různých variet a tedy genetické pestrosti rostlin, a zavítali jsme i k několika místním pěstitelům koření a kávy. Členové družstva MASS (Manarcadu Social Services Society) nám mimo jiné ukázali, jak se zpracovává káva odrůdy arabika, a to mimo jiné s využitím technologií pořízených za fairtradový příplatek (odslupkování kávy, sušení), a seznámili nás s dalšími benefity, které družstvo díky Fairtrade svým členům poskytuje, jako je například „pojízdná“ lékařská péče pro farmáře v odlehlých regionech, svoz úrody, vzdělávání aj.

Věříme, že i díky účasti českých novinářek a novinářů se o praxi fairtradových družstev dozví co nejvíce také širší veřejnost. Zkušenosti z cesty ale určitě využijeme i pro naše vlastní potřeby, například jako zdroj informací pro kampaň Fairtradové školy a další komunikační aktivity.

 

Titulní foto: indická farmářka z fairtradového družstva Surendranagar ve státě Gudžarát při sklizni bavlny, která tam probíhá od prosince do poloviny ledna.

Stát Kerala na jihu Indie postihly v roce 2018 ničivé povodně. Fairtradové družstvo Sahyadri pomáhá farmářům mimo jiné tím, že jim po povodni rozdává sazenice zeleniny a koření.

 

 

Sušení kávových třešní na slunci. Za horšího počasí mohou v družstvu MASS využít sušičku pořízenou z fairtradového příplatku.

 

 

 

Sklízení pepře v jihoindické Kerale.

150 84 Navštívili jsme pěstitele fairtradové bavlny a koření 2021-02-26