Kávová budoucnost

O dokumentu

Dokumentární film Fairtrade Česko a Slovensko přibližuje životy pěstitelů kávy v Latinské Americe, kteří se potýkají nejen s nízkými výkupními cenami a rostoucími náklady, ale i s nejistotou dobré sklizně. Tu zesilují dopady klimatické změny. Dle odhadů má právě v důsledku klimatické změny dojít do roku 2050 k úbytku ploch vhodných pro pěstování kávy Arabika o polovinu.

Z našeho šálku kávy pěstitelé získávají jen něco málo přes korunu. Žijí v chudobě. Jejich produkci ohrožuje měnící se klima. Hrozí, že s pěstováním kávy budou muset mnozí kvůli cenové a klimatické krizi skončit. Pěstitelé se ale nevzdávají. Snaží se hledat environmentálně šetrná řešení a silná partnerství pro budoucnost. Jedním z nich je systém Fairtrade, do kterého je zapojeno přes 800 000 pěstitelů kávy po celém světě.

K natočení tohoto snímku vyrazil Stanislav Komínek z Fairtrade Česko a Slovensko společně s Lukášem Matěnou za pěstiteli do Kolumbie a Kostariky. Film se věnuje kromě dopadů změny klimatu a chudoby pěstitelů také dalším tématům: nastavení mezinárodního obchodu, důsledkům kolonialismu, fungování družstev, ochraně životního prostředí i spiritualitě původních obyvatel. Snímek je zaměřený nejen na představení problémů, ale i cest vedoucích k důstojnému životu pěstitelů a ochraně přírody. Nejde v něm jen o budoucnost kávy, ale i celé naší planety.

Technické informace a produkce

Dokumentární snímek Kávová budoucnost vytvořila nevládní organizace Fairtrade Česko a Slovensko v roce 2024. Děkujeme za spolupráci všem účinkujícím, lidem v našem týmu, síti CLAC, fairtradovým družstvům v Kostarice a Kolumbii, Informačnímu centru OSN v Praze a České rozvojové agentuře.

  • Scénář a režie: Stanislav Komínek
  • Kamera: Stanislav Komínek, Lukáš Matěna, Eliška Podsedníková
  • Střih: Stanislav Komínek
  • Překlady: Lukáš Matěna
  • Dramaturgie: Richard Komárek
  • Hudba: Lukáš Bulko, Moby
  • Dabing CZ: Jana Plodková, Václav Neužil, Tomáš Hanák
  • Stopáž: 39 minut

Soubory ke stažení

Foto z natáčení


Kontakt 

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je standa-kominek-300x267.jpg.

Stanislav Komínek
Fairtrade Česko a Slovensko
+420 774 737 176
stanislav.kominek@fairtrade.cz