Fairtrade do výuky jazyků

Věnujete se výuce jazyků a rádi byste se obsahově dotkli systému Fairtrade a dalším globálním tématům? Máme pro vás pár tipů, na kterých můžete stavět.

Doporučené materiály

Pro výuku angličtiny můžete využít naši vzdělávací deskovou hru Kostarika o životní cestě pěstitele kávy v Kostarice, kterou jsme přeložili do angličtiny. Účastníci a účastnice si přiblíží situaci pěstitele kávy v Kostarice. Uvědomí si, že se musí vypořádávat nejen s fyzicky náročnou prací, ale také s externími faktory, které mohou jen pramálo ovlivnit. Zejména se současným nastavením mezinárodního obchodu a s klimatickou změnou.

Britská organizace Fairtrade Foundation má celou řadu vzdělávacích materiálů dostupných online na podstránce svého webu. Vybrali jsme pro vás sérii tří krátkých videí, ke kterým najdete podkladové materiály v tomto PDF dokumentu. Zmíněná tři videa jsou:

Toto je video s názvem What is Fairtrade? Na příkladu kávy vysvětluje základní principy Fairtrade (4 min., anglicky s automat. angl. tit.). Italská verze se jmenuje Cos’è Fairtrade? O certifikaci Fairtrade poučí francouzské video Les trois étapes de la certification Fairtrade. Španělská videa zveřejňuje latinskoamerická společnost pro spravedlivý obchod CLAC, např. tento příběh férového medu pro nejmenší Seño Miel de Comercio Justo.

Videa od Fairtrade Foundation jsou v různých jazycích. The difference that Fairtrade makes (2 min.) je španělsky s anglickými titulky, Fairtrade’s impact on farmers and workers – Fairtrade tea in East Africa (3 min.) je anglicky a svahilsky s angl. titulky, Fairtrade tea – how the Premium makes a difference (2 min.) angl./svah. + angl. tit., dopadům klimatické změny se věnuje video Meet Micah a Fairtrade Coffee Farmer From Kenya (3 min.) angl. + angl. tit.   

Pro výuku německého jazyka se vám mohou hodit videa, podcasty a prezentace, které najdete v mediatéce Fairtrade Deutschland.

Pro výuku španělštiny najdete články, grafy apod. na stránce Fairtrade Ibérica.

Vzdělávací lekce v češtině a další materiály najdete na naší podstránce vzdělávání.