Promítání dokumentu

Uspořádejte v týdnu od 5. až 12. října 2024 ve svém okolí promítání našeho nového dokumentu Kávová budoucnost (2024, CZ, 39 min). Ten přibližuje životy pěstitelů kávy, kteří se musí potýkat nízkými výkupními cenami, rostoucími náklady a drastickými dopady změny klimatu. Stačí se zaregistrovat, pošleme vám plakát k propagaci a link na dokument. Od vás potřebujeme jen fotku z promítání.

O akci

Akcí chceme nabídnout nový dokument pro promítání aktivním lidem v regionech ještě před premiérou ve vysílání České televize v listopadu letošního roku. Promítat můžete ve svém kině, školní třídě, skautské klubovně, na farnosti, v městském sále nebo třeba i v kavárně. Domluvte si místo promítání a pozvěte lidi. Tato promítání v regionech se konají od 5. do 12. října 2024 během Týdne důstojné práce a v rámci Týdnů globálního vzdělávání. Promítání dokumentu můžete propojit s uspořádáním nové výstavy o Fairtrade, která bude mít premiéru během říjnové akce Výstava na stromech.

O dokumentu

Dokumentární film Fairtrade Česko a Slovensko přibližuje životy pěstitelů kávy v Latinské Americe, kteří se potýkají nejen s nízkými výkupními cenami a rostoucími náklady, ale i s nejistotou dobré sklizně. Z našeho šálku kávy pěstitelé získávají jen něco málo přes korunu. Žijí v chudobě. Jejich produkci ohrožuje měnící se klima. Hrozí, že s pěstováním kávy budou muset mnozí kvůli cenové a klimatické krizi skončit.

K natočení tohoto snímku vyrazil Stanislav Komínek z Fairtrade Česko a Slovensko za pěstiteli do Kolumbie a Kostariky. Průvodní komentář namluvil Tomáš Hanák, hlasy pěstitelek Jana Plodková a hlasy pěstitelů Václav Neužil. Film se v 39 minutách věnuje kromě dopadů změny klimatu a chudoby pěstitelů také dalším tématům: nastavení mezinárodního obchodu, důsledkům kolonialismu, fungování družstev, ochraně životního prostředí i spiritualitě původních obyvatel. Snímek je zaměřený nejen na představení problémů, ale i cest vedoucích k důstojnému životu pěstitelů a ochraně přírody. Nejde v něm jen o budoucnost kávy, ale i celé naší planety.

Dík za Vaše zapojení!

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je standa-kominek-300x267.jpg.

Stanislav Komínek
Fairtrade Česko a Slovensko
+420 774 737 176
stanislav.kominek@fairtrade.cz

Projekt byl podpořen z prostředků České rozvojové agentury v rámci Zahraniční rozvojové spolupráce ČR.